Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Novým předsedou Německé biskupské konference je biskup Georg Bätzing

Datum publikace3. 3. 2020, 17.30
TiskTisk

Novým předsedou Německé biskupské konference byl zvolen biskup Limburgu, Mons. Georg Bätzing. Volba se uskutečnila dnes na plenárním zasedání německého episkopátu. Nově zvolený předseda nahrazuje mnichovského arcibiskupa, kardinála Reinharda Marxe, který se před nedávnem vzdal této funkce i možnosti být zvolen znovu.

Foto: Vatican News

Biskupem Limburgu od roku 2016
Georg Bätzing se narodil 13. dubna 1961 v Porýní-Falcku. Studoval filozofii a teologii v Trieru a Freiburgu a na kněze byl vysvěcen v roce 1987.
 
Byl kaplanem v Klausenu a Koblenzu a v roce 1990 převzal funkci vícerektora biskupského semináře v Trieru. Od 1996 do 2010 vedl kněžský seminář jako rektor a byl zodpovědný za formování kněží v diecézi Trier. V roce 2005 ho papež Benedikt XVI. jmenoval monsignorem. V listopadu 2007 jej tehdejší biskup z Trevíru, Reinhard Marx, jmenoval vedoucím poutního místa Svaté skály. V roce 2012 se G. Bätzing stal generálním vikářem biskupského vikariátu v Trevíru. V roce 2016 jej papež František jmenoval 13. biskupem Limburgu. V rámci Německé biskupské konference je biskup Bätzing předsedou Subkomise pro mezináboženský dialog a členem Komise světových církví.
 
Vnitřní reformátor církve
Ve vnitro-církevních debatách je Bätzing známý jako reformátor. Dlouhodobě podporuje například zrušení povinného celibátu: „Věřím, že svobodné rozhodnutí kněží o tom, jestli se budou ženit, nebo budou žít v celibátu, církvi nijak neubližuje.“ Zároveň je podle něj také důležité „zachránit“ celibát jako způsob života. Jako biskup Limburgu se Bätzing angažuje také v kauze sexuálního zneužívání ze strany kněží. V dubnu 2019 oznámil, že je potřebné zahájit externí vyšetřování podezřelých z případů zneužívání a jednání duchovních za posledních 70 let. Je podle něj důležité identifikovat pachatele a spolupachatele, kteří o zneužívání věděli, ale zamlčovali je.
 
Obránce synodální cesty
Další Bätzingovou aktivitou je katolický reformní dialog synodální cesty. Během prvního synodálního shromáždění ve Frankfurtu byl hostitelským biskupem a nyní je jedním z předsedů Synodálního fóra „Život v úspěšných vztazích - Život lásky v sexualitě a partnerství“. Je přesvědčený, že by se teologie a humanitní vědy měly více věnovat a nalézat odpovědi k tématu sexuální morálky. Zejména je podle něj důležité přijít na způsob, jak se postavit ke vztahům stejného pohlaví, které hledají přijetí v církvi.

Zdroj: Vatican News
 

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou