Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc březen 2020

Datum publikace4. 3. 2020, 10.45

Za duchovní cvičení římské kurie

Každoročně na počátku doby postní koná římská kurie duchovní cvičení. V letošním roce je dává otec Pietro Bovati, italský jezuita a sekretář Papežské biblické komise. Název sám již napovídá obsah: Hořící keř zapaluje oheň – setkání mezi Bohem a člověkem.

Naslouchat Bohu je v životě křesťana na prvním místě. Je to zkušenost proroků – každý věřící křesťan byl pokřtěn, patří Kristu navěky, neboť jako on byl pomazán na kněze, proroka a krále. Oheň v srdci je proto součást života křesťana. Doba postní je doba naslouchání, ze kterého se rodí oheň. Učí nás umění rozlišovat dobro a zlo. Proměňuje naši zkušenost křehkosti a zranitelnosti v trvalejší schopnost vnímat soucit Kristova Božského Srdce s každým člověkem i celým lidstvem. Zkusme se vžít do situace katolíků v severní Itálii, kde od 24. února nejsou slaveny veřejně bohoslužby kvůli epidemii koronaviru z Číny. Letos neslyšeli ani slova kněze na Popeleční středu: „Čiňte pokání a věřte evangeliu.“ „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš.“ Musíme obdivovat pastorační pohotovost diecézí dotčených karanténou, jakým způsobem ukazují, že je církev neopouští. Navzdory silným tendencím k individualismu jsou naše osudy spojeny a svět je spojen nejen v utrpení, nýbrž i při hledání řešení, jak se zotavit. Zde je možno vyslovit italským katolíkům díky, protože jako první nám ukazují, jak se zachovat v krajních situacích. Římská kurie na týden přerušila veškerou práci, aby připravila sama sebe k naslouchání bolestí světa skrze Ježíšovo Srdce. Papež František sám k tomu říká: „Mě letos, bohužel, nachlazení nutí k neúčasti, ale budu sledovat meditace odtud. Duchovně se spojím s kurií a všemi, kdo se modlí, a vykonám si duchovní cvičení doma.“ Mysleme na nemocné, na ty, kteří musí setrvávat v nařízené karanténě i na lékaře a zdravotní personál, který je vystaven velkým rizikům. Je pravdou, že nejúčinnějším pokáním je to, co nám život přináší.

Autor článku: Tereza Myslilová