Připomínka českého mučedníka P. Josefa Toufara ve Vatikánu

Datum publikace8. 3. 2020, 9.30

Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci uspořádalo v prostorách Vatikánského rozhlasu akci, která připomenula život a smrt P. Josefa Toufara, který byl umučen československým komunistickým režimem v roce 1950.

Akce, kterou pořádalo Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci společně s Papežskou kolejí Nepomucenum, se ve čtvrtek večer v sídle Vatikánského rozhlasu zúčastnili nejen zástupci tisku, ale také další velvyslanci při Svatém stolci.

Během večera, jehož tématem bylo „Zázrak vs. diktatura“, se přítomní seznámili s okolnostmi mučednické smrti P. Josefa Toufara. Dozvěděli se nejen o tzv. „Číhošťském zázraku“, kdy se 11. prosince 1949 pohnul kříž nad oltářem, který následně zůstal stát v šikmé poloze, ale také informace o vztahu komunistického režimu a církve v tehdejším Československu.

Patrick Diviš, kreativní producent tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize a producent dokumentu o P. Toufarovi „Jako bychom dnes zemřít měli“, který je založený na stejnojmenné knize Miloše Doležala, řekl Vatikánskému rozhlasu, že režim použil k diskreditaci katolické církve právě Číhošťský zázrak. Diviš také zdůraznil, že komunistický režim považoval katolickou církev za hlavního ideologického nepřítele. V roce 1949 režim začal tvrdou represi katolíků a Číhošťský zázrak využili komunisté jako svou propagandu.

Poukázal na to, že P. Josef Toufar byl zatčen státní policií a surově zbit, když byl nucen k falešnému přiznání, protože úřady požadovaly, aby 'dosvědčil', že celá akce byla organizována na příkaz Vatikánu a kříž se posunul pomocí speciálně vytvořeného mechanismu. Patrick Diviš  dodal, že „P. Toufar odmítl přiznání podepsat a obhajoval svůj postoj, že tento zázrak neučinil, a že byl nadpřirozený - a za to zemřel.'

„Je to příběh o vítězství pravdy,' řekl Diviš.  „Když zemřel - zbit k smrti - vypadalo to, že se všechno ztratilo. Ale teď, po 70 letech se jedná o vítězný příběh, protože pravda vyšla na povrch.“

Česká biskupská konference zahájila v roce 2013 beatifikační proces P. Josefa Toufara v naději, že jeho mučednictví bude inspirací pro celou církev.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová