Evropská Unie - příležitosti, které přináší a jak je využít?

Datum publikace17. 5. 2021, 19.00

Pro někoho dar, pro jiné droga, závislost a korupční pokušení. Pokusíme se společně prozkoumat příležitosti a rizika, která přinášejí eurofondy i jiné cizí zdroje financí a to na konkrétních příkladech projektů komunit v malých a středních obcích. Podíváme se, jak škodlivé je dělení původně organického a propojeného života dle ostrých hran uměle vytvořených úřednických programů a jim přizpůsobených projektů a budeme hledat způsoby a cesty, jak toto škodlivé dělení překonat.

Semináře nabízíme aktuálně pro kněze, jáhny, řeholníky, řeholnice a odborníky z řad zaměstnanců biskupství a dalších církevních institucí.

Termín kurzu:
- vypíšeme dle zájmu

Můžete se předběžně přihlásit na vzdelavani@cirkev.cz.

Účastnický poplatek je 600,- Kč. Kurz je hrazen z grantové podpory Americké biskupské konference (USCCB).

Vláda schválila 1. března 2021 alokace operačních programů na programové období 2021-2027. Česká republika bude mít k dispozici 550 miliard korun z evropských fondů na politiku soudržnosti, další prostředky až do výše 960 miliard korun bude mít k dispozici z dalších evropských iniciativ.

Jednotlivé operační programy budou v nejbližších týdnech zasílány k připomínkám do Evropské komise. Současně Ministerstvo pro místní rozvoj dopracovává Dohodu o partnerství, zastřešující strategii pro politiku soudržnosti v ČR, kterou předloží vládě v létě tohoto roku.

V polovině září 2021 se předpokládá projednání operačních programů na vládě ČR. Schválení programů v EK nastane ideálně na konci roku 2021 nebo na začátku 2022.

Diskutovat budeme i o tom, jak do živého a funkčního celku, fungujícího ve prospěch lepšího života propojovat tyto nabízené prostředky:

• projekty financované z Operačního programu Technologie a Aplikace pro Konkurenceschopnost (OP TAK), zaměřené na snižování dopadů výroby na životní prostředí, úspory energií a materiálů, modernizace zařízení podniků cestou automatizace či robotizace a digitalní propojení výrobních kapacit informačními technologiemi, čistá doprava
  • potřeby v oblasti Operačního programu životní prostředí (OP ŽP), zaměřené na šetrnou spotřebu a výrobu energie, hospodaření s vodou, odpady i ochranu živé přírody
  • záměry Integrovaného regionálního operačního programu II (IROP II) především v oblasti ochrany kulturních památek, veřejně prospěšného cestovního ruchu, vybavení škol, sociální péče, zdravotnictví nebo údržby veřejných prostranství
  • Operační program Jan Ámos Komenský (OP JAK) pro podporu vědy, výzkumu a vzdělávání od mateřské školy po hi-tech ústavy
  • možnosti Operačního programu Zaměstnanost + (OP Z +) v sociální péči poskytované starým lidem, dětem a všem slabým a potřebným mimo rámec zákona v prostředí a prostřednictvím místních komunit

Seminář povedou dva zkušení lektoři.

Jiří F. Krist je předsedou Národní sítě Místních akčních skupin ČR.

Marie Váňová je vedoucí Odboru evropských fondů České biskupské konference.

Program realizace Společné zemědělské politiky s nabídkou pomoci pro zemědělské, lesnické i potravinářské podnikatele včetně malých živnostníků a rolníků, s projekty zaměřenými na udržitelné hospodaření, produkci čistých potravin, ale i služby a drobné podnikání na venkově, včetně vybavenosti pro malé obce a spolky.

Přijmout cizí prostředky, pokud jsou z důvěryhodného zdroje, a použít je k tomu, abychom se postavili na vlastní nohy, a pomoc příště nepotřebovali, je správné a chvályhodné. A pokud to můžeme udělat co nejlépe a s největším prospěchem pro vlastní účel i pro okolí, jsme povinni to tak učinit už z vděčnosti a úcty k těm, kdo nám své prostředky věnovali, i s ohledem na ty, kteří o stejné prostředky usilovali, ale nedostaly se jim.

Účastníci semináře obdrží přehled dotačních možností z fondů EU pro nové programové období, které startuje nyní v roce 2021. Dotační možnosti budou zaměřeny na možnosti farností a církevních organizací.

Těšíme se na setkání s Vámi a na Vaše názory a zkušenosti!

Pokud máte jakékoliv dotazy k obsahu, obraťte se na pulkrabkova@cirkev.cz.

Minulé semináře:

• 20. 5. 2020, 9.30 - 16.00, online webinář