Lupa
Obsah Obsah
Portál

Kanadský kardinál Collins: „Místo toho, abychom rozvíjeli celkovou kulturu péče, spěcháme rozvíjet smrt na požádání“

Datum publikace9. 3. 2020, 18.15
TiskTisk

V Kanadě se v těchto týdnech řeší téma eutanazie na mnoha frontách. Vláda zveřejnila návrh změny zákona o lékařské pomoci při umírání, proti které se nyní postavili kanadští biskupové.

Minulý měsíc vláda premiéra Justina Trudeau předložila návrh změny zákona o asistované eutanazii z rukou lékaře. Udělala tak po veřejné konzultaci, které se zúčastnilo více než 300 000 Kanaďanů. Pokud by byl zákon schválen, umožnil by rozšířené podmínky pro právo na eutanazii a zrychlení procesu eutanazie.
 
Kanadská vláda schválila zákon umožňující lékařskou pomoc při umírání již v roce 2016. Požádat o asistovanou sebevraždu z rukou lékaře může podle zákona z roku 2016 nemocný z důvodů nevyléčitelné choroby, při které trpí nesnesitelnou bolestí. Když to nemůže udělat sám, může o to požádat jeho zákonný zástupce. Žádost musí podepsat i dva nezávislí svědci. Pacientovi musí být více než 18 let. Žádost musí být dobrovolná a žádající osoba musí být informována o všech dostupných prostředcích k úlevě od utrpení, včetně paliativní péče. A konečně musí dát informovaný souhlas alespoň dvakrát: poprvé v den, kdy je osoba posuzována z hlediska způsobilosti, a podruhé, po minimální čekací lhůtě 10 dní, v den, kdy eutanazii podstoupí.
 
Právě kvůli odstranění minimální čekací lhůty 10 dní a rozšíření důvodů, kvůli kterým budou moci lidé o eutanazii zažádat, nyní kanadští biskupové zákon s názvem C-7 kritizují:
 
„Pokud bude zákon C-7 schválen, nebudou ti, jejichž smrt je „předvídatelná“, potřebovat 10denní čas na rozhodnutí, než obdrží smrtící injekci. Člověk také nebude muset být smrtelně nemocný, aby měl možnost požádat o eutanazii. Podle nové legislativy budou moci požádat o eutanazii také lidé s různým typem postižení. Nově bude tedy zákon obhajovat podávání smrtící injekce lidem, kteří neumírají, aby zemřeli,“ kritizuje zákon C-7 kanadský kardinál Thomas Collins na portálu The Star.
 
„Lidé se zdravotním postižením čelí ve svém životě zásadním problémům týkajících se zaměstnání, bydlení, vhodné lékařské péče a podpory. Měli bychom být znepokojeni tím, že na tyto lidi může být nyní vyvíjen nátlak, ať už od rodiny, přátel, nebo dokonce od jejich vlastních zdravotnických pracovníků, aby „zmírnili jejich břemeno“ a ukončili svůj život. Na jejich životech záleží. Nikdy by neměli být vnímáni jako břemeno pro naši společnost. Tito lidé potřebují asistovaný život, nikoli asistovanou smrt. Toto je nová kapitola smrti na požádání. Kanada zrušila omezení mnohem rychleji než jakákoli jiná jurisdikce na světě, která legalizovala eutanazii,“ vysvětluje torontský arcibiskup, kardinál Thomas Collins.
 
Parlament bude o novém znění zákona o eutanazii hlasovat na začátku června a zváží další změny asistovaného umírání v Kanadě, včetně způsobilosti pro osoby s nemocemi, jako je demence, které by mohly ovlivnit jejich rozhodovací schopnost v budoucnu.

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou