Charita pomáhá zvládnout situaci s koronavirem, zveřejňuje čísla s informacemi o možné zdravotní a sociální pomoci lidem

Zhruba o 150 tisíc potřebných po celé republice se ročně stará 8 tisíc zaměstnanců Charity. I v čase ohrožení koronavirem je naší povinností pomáhat těm nejslabším, nejohroženějším, chronicky nemocným nebo seniorům – a nejen proto, že z hlediska onemocnění Covid-19 patří mezi nejrizikovější skupinu. Snahou Charity však je pomoci maximu lidí, kteří nás potřebují třeba proto, že jim nová situace přinesla překážky, s nimiž si sami neporadí – od hrozících dluhů po péči o blízké. Proto zveřejňujeme čísla infolinek, na kterých nás mohou kontaktovat.
Publikováno: 17. 3. 2020 17:30

Omezené vycházení, nutnost postarat se o své blízké, snížený příjem z důvodů péče o děti. To je jen malý výčet nových situací, v nichž se řada lidí ocitá kvůli epidemiologickým opatřením. Abychom lidem pomohli nebo jim situaci alespoň trochu ulehčili, zveřejňujeme telefonická a e-mailová spojení na poradny Charity, kde je možné získat informace o možné pomoci v rámci naší činnosti (poradenství, péče, informační linky obcí a organizací apod.). Telefonická či e-mailová konzultace je v současné situaci vhodnější než osobní návštěva, protože nedochází k fyzickému kontaktu. Seznam naleznete v příloze této zprávy. Chceme tím ulehčit orientaci v možnostech pomoci lidem, kteří se dostanou do nepříznivé situace.
 
Našich 8 tisíc zaměstnanců ročně pomáhá 150 tisícům klientů v oblasti zdravotní a sociální. I v běžném provozu například pravidelně zajišťujeme rozvoz jídla pro více než 12 tisíc klientů. Většina našich lidí je nyní v terénu a v rámci krizového managementu pracuje na zajištění potřeb klientů. Pracovníci zařízení uzavřených z nařízení vlády, jako jsou například stacionáře, se přesouvají na jiná pracoviště, aby kolegům vypomohli.
 
„Naším prvotním úkolem je pomoc těm nejzranitelnějším, tedy seniorům, lidem v nouzi nebo chronicky nemocným, o které se staráme i v ,normálních‘ časech, jen podmínky jsou nyní obtížnější,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, který současně vede charitní krizový štáb ustanovený pro koordinaci akcí.
 
Pro posílení schopnosti dobře jednotlivé týmy řídit jsme vytvořili a spustili interní aplikaci pro monitorování pracovníků Charity. Cílem je získat přehled o situaci v terénu, možných výpadcích zaměstnanců nebo nutnosti karantény v určitém místě, aby mohl být naplánován operativní postup. Do aplikace mají přístup koordinátoři pro mimořádné události jednotlivých Charit.
 
Situaci velmi komplikuje nedostatek ochranných pomůcek, což naše zaměstnance vystavuje možnému riziku. Přesto děláme maximum pro to, abychom před možnou nákazou chránili nejen je, ale samozřejmě i klienty naší zdravotní a sociální služby.
 
Dostupnost zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek pro charitní pracovníky, zejména sestry v domácí zdravotní péči nebo sociální pracovníky, kteří jsou v bezprostředním kontaktu s klienty, řeší krizový štáb Charity. „Na dodávku zdravotnických prostředků čekáme jako na smilování. Jsme přece jen v první linii a potřebujeme chránit sebe i pacienty,“ říká Ludmila Kučerová, členka krizového štábu.
 
I tady se Charita snaží hledat řešení, třeba svépomocí. Ochranné roušky pro svou potřebu jsme začali šít v Červeném Kostelci na Královéhradecku, ve středočeských Kralupech nad Vltavou, v sociálně terapeutických dílnách v Domažlicích a Rokycanech či v Oblastní charitě Klatovy. S heslem Rouškou chráním ostatní! Charita také na webu a na Facebooku apeluje na veřejnost, aby se nošení roušky stalo samozřejmostí. Lidé tím totiž chrání nejen svoje zdraví, ale také zdraví všech kolem sebe, včetně těch nejbližších.
 
V příloze naleznete kontakty na poradny a linky na jednotlivé Charity po celé ČR.

Soubory ke stažení

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020

V Santiagu de Compostela se v srpnu 2021 uskuteční Evropská pouť mladých

V srpnu příštího roku se v Santiagu de Compostela uskuteční Evropská pouť mladých (PEJ21) s mottem „Mladíku vstaň a buď svědkem. Apoštol sv. Jakub Tě čeká." Logo, plakát a hymnu pětidenní poutě, která začne 4. srpna 2021 představili organizátoři přímo na světoznámém poutním místě, kde leží ostatky sv. Jakuba, v sobotu 25. července.
30.07.2020