Koronavirus: řeholnice v prvních liniích

Armáda řeholnic reaguje na pandemii koronaviru a pomáhá nemocným i přes to, že mnohdy ohrožuje své vlastní životy.
Publikováno: 24. 3. 2020 11:00

Neviditelná armáda řeholnic bojuje proti pandemii koronaviru. Je jedno, zda jsou to kvalifikované zdravotní sestry nebo řeholnice žijící v klauzuře, jestli je jejich charismatem pomoc chudým nebo útěcha rodinám postižených nemocí, tyto ženy jsou vyzbrojeny dvěma mocnými zbraněmi: modlitbou a láskou.

Připravené položit život za druhé

Stovky ženských kongregací po celém světě reagují na tuto krizi. Jejich členky se dobrovolně hlásí na dlouhé směny do nemocnic, pomáhají postiženým pacientům, jsou s těmi, kteří to nejvíce potřebují, zajišťují základní služby, sdílejí modlitby a poskytují potřebné informace. 

V Itálii se od začátku pandemie Covid-19 "v zákopech" objevují Dcery sv. Kamila, jejichž posláním je ošetřování nemocných a starších lidí. Tyto sestry provozují pět důležitých italských nemocnic: v Římě, Trentu, Trevisu, Brescii a Cremoně, poslední tři nemocnice se nacházejí v epicentru pandemie na severu země.

„Ve všech našich strukturách sestry nezištně riskují své životy,“ uvedla v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sr. Lancy Ezhupara, ředitelka Nemocnice sv. Kamila v Trevisu a generální sekretářka řádu: „Ale sestry se nebojí… naopak! My dcery svatého Kamila skládáme i čtvrtý slib, kromě tří klasických slibů chudoby, poslušnosti a čistoty, a to sloužit nemocným i za cenu našich životů." Tento slib dává ještě větší smysl zvláště v dnešní době, kdy sestry pracují na izolovaných nemocničních odděleních, kde se potýkají s nemocí Covid-19.  

Podle sestry Lancy je v nemocnici v Trevisu k dispozici více než sto lůžek pro infikované pacienty „ale potíže jsou nespočetné, protože nemáme dostatek vybavení.“ Jako řeholnice, jejichž posláním je - jako léčitelky - pokračovat v Ježíšově službě, nacházejí Dcery sv. Kamila útěchu ve své společné odvaze a připravenosti udělat cokoliv, aby byly nablízku trpícím. „Jsou si vědomé toho, že by také mohly zemřít, ale modlitba a přímluva sv. Kamila nám dodávají sílu,“ řekla sestra Lancy.

Modlitba: mocná zbraň

Stejně jako sestry pečující o nemocné na nemocničních odděleních používají tisíce řeholnic po celém italském poloostrově další mocnou zbraň v boji proti koronaviru - modlitbu. Některé se modlí růženec pomocí megafonů umístěných na balkonech svých klášterů; jiné používají sociální média, aby mohly sdílet novinky a modlitby online; další jsou v samotě svých klášterů více než kdy jindy oddány obětování a modlitbě.

Podle sestry Marie Teresy, představené benediktinského kláštera Santa Grata, právě v této mimořádné době zesílily sestry v klauzuře své modlitby: „Skutečně se jedná o maraton modliteb,“ uvedla. Její sestry přijímají žádosti o modlitby z celého světa „a my jsme se rády vyzbrojily růženci, novény a starobylou modlitbou, která je tradicí kláštera, a naši předkové ji používali v dobách pohromy. “

Stejně jako modlitba je důležitá i blízkost a sdílení bolesti. „Všechny sestry jsou v telefonním kontaktu se zdravotnickým personálem městské nemocnice, z nichž jsou mnozí na pokraji sil a vyprávějí nám o tragédii, kterou zažívají. Nezapomínáme, že tělo má také duši, kterou musíme chránit a zachránit," dodává sestra Maria Tereza s jistotou, že je to jeden ze způsobů jak vyhrát bitvu proti koronaviru.

Podle italské zpravodajské agentury ANSA je 59 řeholnic v Itálii nakaženo koronavirem a jsou izolovány v rámci svých klášterů. V Grottaferratě, městě na okraji Říma, kde působí právě komunita Dcer sv. Kamila, je 40 sester nakažených nemocí COVID-19,  jedna sestra byla hospitalizována. Dalších 19 řeholnic je z komunity Andělských sester svatého Pavla, který má klášter v Římě.

Zdroj: Vatican News, ANSA

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Biskupové se obrací na věřící slovy sv. Jana Pavla II.: Nebojte se!

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 124. plenárního zasedání na Svatém Hostýně. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a druhá část se připojila na jednání formou online konference. Biskupové vydali z plenárního zasedání výzvu pro věřící.
21.10.2020

Papež František: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Dopolední generální audience Svatého otce se, za účasti několika set lidí, konala ve vatikánské aule Pavla VI. Papež František uzavřel svoji reflexi o Žalmech v rámci série katechezí na téma modlitba. Řekl, že Žalmy nám umožňují „nazírat realitu očima samotného Boha“.
21.10.2020

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020