Koronavirus: řeholnice v prvních liniích

Armáda řeholnic reaguje na pandemii koronaviru a pomáhá nemocným i přes to, že mnohdy ohrožuje své vlastní životy.
Publikováno: 24. 3. 2020 10:00

Neviditelná armáda řeholnic bojuje proti pandemii koronaviru. Je jedno, zda jsou to kvalifikované zdravotní sestry nebo řeholnice žijící v klauzuře, jestli je jejich charismatem pomoc chudým nebo útěcha rodinám postižených nemocí, tyto ženy jsou vyzbrojeny dvěma mocnými zbraněmi: modlitbou a láskou.

Připravené položit život za druhé

Stovky ženských kongregací po celém světě reagují na tuto krizi. Jejich členky se dobrovolně hlásí na dlouhé směny do nemocnic, pomáhají postiženým pacientům, jsou s těmi, kteří to nejvíce potřebují, zajišťují základní služby, sdílejí modlitby a poskytují potřebné informace. 

V Itálii se od začátku pandemie Covid-19 "v zákopech" objevují Dcery sv. Kamila, jejichž posláním je ošetřování nemocných a starších lidí. Tyto sestry provozují pět důležitých italských nemocnic: v Římě, Trentu, Trevisu, Brescii a Cremoně, poslední tři nemocnice se nacházejí v epicentru pandemie na severu země.

„Ve všech našich strukturách sestry nezištně riskují své životy,“ uvedla v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sr. Lancy Ezhupara, ředitelka Nemocnice sv. Kamila v Trevisu a generální sekretářka řádu: „Ale sestry se nebojí… naopak! My dcery svatého Kamila skládáme i čtvrtý slib, kromě tří klasických slibů chudoby, poslušnosti a čistoty, a to sloužit nemocným i za cenu našich životů." Tento slib dává ještě větší smysl zvláště v dnešní době, kdy sestry pracují na izolovaných nemocničních odděleních, kde se potýkají s nemocí Covid-19.  

Podle sestry Lancy je v nemocnici v Trevisu k dispozici více než sto lůžek pro infikované pacienty „ale potíže jsou nespočetné, protože nemáme dostatek vybavení.“ Jako řeholnice, jejichž posláním je - jako léčitelky - pokračovat v Ježíšově službě, nacházejí Dcery sv. Kamila útěchu ve své společné odvaze a připravenosti udělat cokoliv, aby byly nablízku trpícím. „Jsou si vědomé toho, že by také mohly zemřít, ale modlitba a přímluva sv. Kamila nám dodávají sílu,“ řekla sestra Lancy.

Modlitba: mocná zbraň

Stejně jako sestry pečující o nemocné na nemocničních odděleních používají tisíce řeholnic po celém italském poloostrově další mocnou zbraň v boji proti koronaviru - modlitbu. Některé se modlí růženec pomocí megafonů umístěných na balkonech svých klášterů; jiné používají sociální média, aby mohly sdílet novinky a modlitby online; další jsou v samotě svých klášterů více než kdy jindy oddány obětování a modlitbě.

Podle sestry Marie Teresy, představené benediktinského kláštera Santa Grata, právě v této mimořádné době zesílily sestry v klauzuře své modlitby: „Skutečně se jedná o maraton modliteb,“ uvedla. Její sestry přijímají žádosti o modlitby z celého světa „a my jsme se rády vyzbrojily růženci, novény a starobylou modlitbou, která je tradicí kláštera, a naši předkové ji používali v dobách pohromy. “

Stejně jako modlitba je důležitá i blízkost a sdílení bolesti. „Všechny sestry jsou v telefonním kontaktu se zdravotnickým personálem městské nemocnice, z nichž jsou mnozí na pokraji sil a vyprávějí nám o tragédii, kterou zažívají. Nezapomínáme, že tělo má také duši, kterou musíme chránit a zachránit," dodává sestra Maria Tereza s jistotou, že je to jeden ze způsobů jak vyhrát bitvu proti koronaviru.

Podle italské zpravodajské agentury ANSA je 59 řeholnic v Itálii nakaženo koronavirem a jsou izolovány v rámci svých klášterů. V Grottaferratě, městě na okraji Říma, kde působí právě komunita Dcer sv. Kamila, je 40 sester nakažených nemocí COVID-19,  jedna sestra byla hospitalizována. Dalších 19 řeholnic je z komunity Andělských sester svatého Pavla, který má klášter v Římě.

Zdroj: Vatican News, ANSA

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021