Minimálně 60 kněží zemřelo v Itálii na následky onemocnění koronavirem

Jen v minulém týdnu zemřelo v Itálii více než 3 000 osob na následky COVID-19. Podle zpráv je mezi mrtvými tento měsíc nejméně 60 kněží.
Publikováno: 24. 3. 2020 10:45

„Modlím se k Duchu svatému, aby nám dal dar světla a síly. Každý den se modlím křížovou cestu a prosím Pána ... aby tento kříž nesl s námi,“ řekl biskup Gianni Ambrosio z Piacenza-Bobbio v rozhovoru pro Avvenire.

Noviny Avvenire, které vlastní Italská biskupská konference, zveřejnily jména 51 diecézních kněží, kteří zemřeli po nakažení COVID-19, a doplnily, že italské řeholní komunity informovaly o dalších devíti úmrtích souvisejících s koronavirem. 

Většina zemřelých byla starší 70 let a někteří z nich měli běžné zdravotní problémy. Dosud nejmladším knězem, který zemřel na COVID-19 v Itálii, byl P. Paolo Camminati, který zesnul v nemocnici 21. března ve věku 53 let. P. Camminati byl známý svou prací s mládeží, službou chudým, prací s Katolickou akcí a vášní pro hory. Byl farářem v kostele  Panny Marie Lurdské v diecézi Piacenza, kde na následky stejného onemocnění zahynulo dalších pět kněží. Mezi mrtvými v Piacenze je také  P. Kidane Berhane, cisterciácký mnich původem z Eritrey, který působil v historickém opatství Chiaravalle v Lombardii. V rozestupu jednoho dne pak zemřeli dva 87letí bratři - dvojčata, P. Mario Boselli a P. Giovanni Boselli. 

Je to těžká zkouška. Jsme zděšení. Cítíme velké utrpení. Musíme čelit temnotě ale s nadějí, že nás Bůh nikdy neopustí, že on sám prošel celým utrpením, aby ji překonal,“ uvedl dále biskup Ambrosio.

V reakci na tuto situaci zřídila diecéze Bergamo telefonní linku, která nabízí bezplatné psychologické a duchovní poradenství a podporu. 

K dalším italským diecézím, které ztratily kněze na nákazu koronavirem, patří Parma, Cremona, Milán, Lodi, Brescia, Casale Monferrato, Tortona, Trento, Bolzano, Salerno, Ariano Irpino, Nuoro a Pesaro.

Mezi nemocnými je momentálně také padesátidevítiletý biskup Derio Olivero z Pineroly, který byl pozitivně testován na COVID-19 a dne 19. března hospitalizován s dýchacími komplikacemi. 

Mezi kněžími a biskupy jsou naštěstí také uzdravení. Jedním z nich je biskup Antonio Napolioni z Cremony, který se zotavil po desetidenní hospitalizaci. V pondělí 16. března se vrátil do svého domova. O svém pobytu v nemocnici řekl: „Zažil jsem minutu po minutě dramatické stupňování problémů a pracovní zátěž lékařů, zdravotních sester a veškerého personálu...Je to absurdní postní doba, ale v jistém smyslu skvělá. Ježíš byl v poušti čtyřicet dní a bojoval s ďáblem. Půst není o kráse zvyku, ale o hlubokém tajemství zla, smrti a zoufalství, které existují. Ale také o Pánu, který je zde. Musíme si uvědomit Jeho přítomnost.“

(Zdroj: NC Register)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022