Minimálně 60 kněží zemřelo v Itálii na následky onemocnění koronavirem

Jen v minulém týdnu zemřelo v Itálii více než 3 000 osob na následky COVID-19. Podle zpráv je mezi mrtvými tento měsíc nejméně 60 kněží.
Publikováno: 24. 3. 2020 10:45

„Modlím se k Duchu svatému, aby nám dal dar světla a síly. Každý den se modlím křížovou cestu a prosím Pána ... aby tento kříž nesl s námi,“ řekl biskup Gianni Ambrosio z Piacenza-Bobbio v rozhovoru pro Avvenire.

Noviny Avvenire, které vlastní Italská biskupská konference, zveřejnily jména 51 diecézních kněží, kteří zemřeli po nakažení COVID-19, a doplnily, že italské řeholní komunity informovaly o dalších devíti úmrtích souvisejících s koronavirem. 

Většina zemřelých byla starší 70 let a někteří z nich měli běžné zdravotní problémy. Dosud nejmladším knězem, který zemřel na COVID-19 v Itálii, byl P. Paolo Camminati, který zesnul v nemocnici 21. března ve věku 53 let. P. Camminati byl známý svou prací s mládeží, službou chudým, prací s Katolickou akcí a vášní pro hory. Byl farářem v kostele  Panny Marie Lurdské v diecézi Piacenza, kde na následky stejného onemocnění zahynulo dalších pět kněží. Mezi mrtvými v Piacenze je také  P. Kidane Berhane, cisterciácký mnich původem z Eritrey, který působil v historickém opatství Chiaravalle v Lombardii. V rozestupu jednoho dne pak zemřeli dva 87letí bratři - dvojčata, P. Mario Boselli a P. Giovanni Boselli. 

Je to těžká zkouška. Jsme zděšení. Cítíme velké utrpení. Musíme čelit temnotě ale s nadějí, že nás Bůh nikdy neopustí, že on sám prošel celým utrpením, aby ji překonal,“ uvedl dále biskup Ambrosio.

V reakci na tuto situaci zřídila diecéze Bergamo telefonní linku, která nabízí bezplatné psychologické a duchovní poradenství a podporu. 

K dalším italským diecézím, které ztratily kněze na nákazu koronavirem, patří Parma, Cremona, Milán, Lodi, Brescia, Casale Monferrato, Tortona, Trento, Bolzano, Salerno, Ariano Irpino, Nuoro a Pesaro.

Mezi nemocnými je momentálně také padesátidevítiletý biskup Derio Olivero z Pineroly, který byl pozitivně testován na COVID-19 a dne 19. března hospitalizován s dýchacími komplikacemi. 

Mezi kněžími a biskupy jsou naštěstí také uzdravení. Jedním z nich je biskup Antonio Napolioni z Cremony, který se zotavil po desetidenní hospitalizaci. V pondělí 16. března se vrátil do svého domova. O svém pobytu v nemocnici řekl: „Zažil jsem minutu po minutě dramatické stupňování problémů a pracovní zátěž lékařů, zdravotních sester a veškerého personálu...Je to absurdní postní doba, ale v jistém smyslu skvělá. Ježíš byl v poušti čtyřicet dní a bojoval s ďáblem. Půst není o kráse zvyku, ale o hlubokém tajemství zla, smrti a zoufalství, které existují. Ale také o Pánu, který je zde. Musíme si uvědomit Jeho přítomnost.“

(Zdroj: NC Register)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022