780 let poutního místa Vranov u Brna

V den Slavnosti Zvěstováni Páně ve středu 25. března 2020 v 18.00 hodin bude Televize Noe a Radio Proglas přenášet v přímém přenosu mši z jednoho z nejvýznamnějších poutních míst brněnské diecéze – z mariánského chrámu ve Vranově u Brna. Bohoslužbě bude předsedat brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
Publikováno: 25. 3. 2020 11:00

Právě 25. března před 780 lety se v místních lesích zjevila Panna Maria slepotou nemocnému zbloudilému šlechtici maršálkovi Vilému z Rožmberka a požádala ho, aby postavil kostel.

Jak uvádějí na svých webových stránkách bratři pauláni: „Vilém neotálel a začal horlivě stavět. Poté, co byly položeny základy z dubového dřeva, došlo v neděli, v den Vtělení Páně roku 1240, k zázračnému uzdravení – Vilémovi se navrátil zrak. Tuto pradávnou legendu zaznamenal paulánský řeholník František Talbert. Soška nalezená na místě zjevení je zde od té doby stále uctívaná a zobrazuje Pannu Marii jako dívku, v okamžiku Vtělení, s hlavou mírně nakloněnou, s rozpuštěnými vlasy, s téměř sepjatýma rukama – aby do jejich dlaní mohl každý poutník vložit své prosby a své „Ano s Marií Tobě, Bože“.

Modlitba k Panně Marii Vranovské v domě pandemie

Bože Otče, stvořiteli světa, všemohoucí a milosrdný,

který jsi z lásky k nám poslal svého Syna jako lékaře duše i těla,

shlédni na své děti, které  se v tomto těžkém okamžiku znepokojení a tápání

na mnoha místech Evropy a světa obracejí k Tobě, aby našly sílu, spásu a útěchu.

Osvoboď nás od nemoci a strachu, uzdrav naše nemocné, utěšuj jejich rodiny.

Dej moudrost těm, kdo vládnou,  energii a odměnu lékařům, zdravotníkům a dobrovolníkům,

dej  věčný život  zemřelým.

Neopouštěj nás v okamžiku zkoušky, ale osvoboď nás od zla.

Prosíme  o to skrze tvého  Syna Ježíše Krista,

který s tebou v jednotě  Ducha Svatého žije a kraluje na věky věků.

Amen.

 Maria, Matko zdraví a naděje, Královno Vranovská, oroduj za nás.

( S církevním schválením Biskupství brněnského  č.j.:  Ep/330/20 ze dne 19. 3. 2020)

Více na www.dc-vranov.cz

 

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020