780 let poutního místa Vranov u Brna

Datum publikace25. 3. 2020, 10.00

V den Slavnosti Zvěstováni Páně ve středu 25. března 2020 v 18.00 hodin bude Televize Noe a Radio Proglas přenášet v přímém přenosu mši z jednoho z nejvýznamnějších poutních míst brněnské diecéze – z mariánského chrámu ve Vranově u Brna. Bohoslužbě bude předsedat brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Právě 25. března před 780 lety se v místních lesích zjevila Panna Maria slepotou nemocnému zbloudilému šlechtici maršálkovi Vilému z Rožmberka a požádala ho, aby postavil kostel.

Jak uvádějí na svých webových stránkách bratři pauláni: „Vilém neotálel a začal horlivě stavět. Poté, co byly položeny základy z dubového dřeva, došlo v neděli, v den Vtělení Páně roku 1240, k zázračnému uzdravení – Vilémovi se navrátil zrak. Tuto pradávnou legendu zaznamenal paulánský řeholník František Talbert. Soška nalezená na místě zjevení je zde od té doby stále uctívaná a zobrazuje Pannu Marii jako dívku, v okamžiku Vtělení, s hlavou mírně nakloněnou, s rozpuštěnými vlasy, s téměř sepjatýma rukama – aby do jejich dlaní mohl každý poutník vložit své prosby a své „Ano s Marií Tobě, Bože“.

Modlitba k Panně Marii Vranovské v domě pandemie

Bože Otče, stvořiteli světa, všemohoucí a milosrdný,

který jsi z lásky k nám poslal svého Syna jako lékaře duše i těla,

shlédni na své děti, které  se v tomto těžkém okamžiku znepokojení a tápání

na mnoha místech Evropy a světa obracejí k Tobě, aby našly sílu, spásu a útěchu.

Osvoboď nás od nemoci a strachu, uzdrav naše nemocné, utěšuj jejich rodiny.

Dej moudrost těm, kdo vládnou,  energii a odměnu lékařům, zdravotníkům a dobrovolníkům,

dej  věčný život  zemřelým.

Neopouštěj nás v okamžiku zkoušky, ale osvoboď nás od zla.

Prosíme  o to skrze tvého  Syna Ježíše Krista,

který s tebou v jednotě  Ducha Svatého žije a kraluje na věky věků.

Amen.

Maria, Matko zdraví a naděje, Královno Vranovská, oroduj za nás.

( S církevním schválením Biskupství brněnského  č.j.:  Ep/330/20 ze dne 19. 3. 2020)

Více na www.dc-vranov.cz

Autor článku: Martina Jandlová