Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Každý lidský život je jedinečný a neopakovatelný připomněl papež František

Datum publikace26. 3. 2020, 9.45
TiskTisk

Středeční katecheze letos připadla na slavnost Zvěstování Páně a papež ji pronesl ve streamingovém přenosu z knihovny Apoštolského paláce za obvyklé účasti deseti svých spolupracovníků a štábu Vatikánského televizního centra. Svatý otec připomněl 25. výročí vydání encykliky sv. Jana Pavla II. Evangelium vitae. Podporu a ochranu života označil také pro dnešní dobu za vysoce aktuální.

Internetová generální audience byla uvedena čtením z Lukášova evangelia, které podává andělské zvěstování Panně Marii (Lk 1,30-31.34-35.38). Papež František ve své promluvě připomněl čtvrtstoletí, jež právě dnes uplynulo od vydání encykliky, kterou sv. Jan Pavel II. věnoval ochraně lidského života, Evangelium vitae.

„Drazí bratři a sestry, každý lidský život je sám o sobě jedinečný, neopakovatelný a má nesmírnou hodnotu. To je třeba vždy znovu hlásat odvahou slova a odvahou činů. To přivádí k solidaritě a bratrské lásce k velké lidské rodině i každému z jejích členů.

Proto spolu se svatým Janem Pavlem II., který napsal tuto encykliku, opakuji s obnoveným přesvědčením a spolu s ním výzvu, kterou se před pětadvaceti lety obrátil ke všem: „Respektuj, braň, miluj a opatruj život, každý život, každý lidský život! Pouze na této cestě nalezneš spravedlnost, pokrok, svobodu, pokoj a štěstí!“ (Evangelium vitae, 5).

Evangelium života se nachází v samém srdci poselství Ježíše Krista, zdůraznil Petrův nástupce. Všichni jsme povoláni, abychom to dosvědčovali v každodenním životě podporováním a chráněním života, tedy konkrétních osob, nejvíce těch nejkřehčích. 

Poselství encykliky Evangelium vitae je „nyní více než aktuální. Nehledě na krizové situace, jako ta, kterou prožíváme, jde o to, aby se na poli kultury a vzdělávání předávala budoucím pokolením schopnost solidarity, starostlivosti a přívětivosti, a to s plným vědomím, že kultura života není výsadní odkaz křesťanů, nýbrž patří všem, kteří usilují o vytváření bratrských vztahů a  uznávají hodnotu každého člověka, také křehkého a trpícího.

Každý lidský život je sám o sobě jedinečný, neopakovatelný a má nesmírnou hodnotu. To je třeba vždy znovu hlásat odvahou slova a odvahou činů. To přivádí k solidaritě a bratrské lásce k velké lidské rodině i každému z jejích členů.

Na závěr své promluvy opětovně pozval Svatý Otec křesťany z celého světa k modlitbě za zastavení pandemie. Nejbližší se uskuteční 27. března v 18.00 hodin formou eucharistické adorace spojené s požehnáním Urbi et orbi, tj. městu a světu. 

„Znovu se obracím ke všem a zvu k duchovní účasti na modlitbě, které budu za pomoci komunikačních prostředků předsedat pozítří, v pátek v 18.00 hodin na nádvoří Baziliky sv. Petra. Po vyslechnutí Božího slova a adoraci Nejsvětější svátosti bude následovat požehnání  Urbi et Orbi spojené s udělením plnomocných odpustků.

Celé znění katecheze naleznete zde.

Po společné modlitbě Otče náš Petrův nástupce všem požehnal.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou