Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Datum publikace2. 4. 2020, 6.30

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.

Jan Pavel II. se stal 264. papežem katolické církve 16. října 1978. Zemřel 2. dubna 2005 ve věku 85 let. Jeho pontifikát trval bez mála 27 let a byl tak po sv. Petru a Piu IX. třetím nejdéle sloužícím papežem.

„Byl především pontifikátem blízkosti, jak k obyčejným lidem, které potkával na svých cestách, tak k biskupům. Jan Pavel II. žil synodálností každého dne,“ vzpomínal v rozhovoru pro vatikánský rozhlas kardinál Sandri. „Biskupy, kteří přijížděli na návštěvu ad limina zval ke svému stolu na oběd. Vždycky si pro ně nacházel čas během zahraničních cest, velmi mu záleželo na synodách,“ vypočítává argentinský kardinál.

Světový papež

Jan Pavel II. se s nevídanou frekvencí setkával s lidmi po celém světě. Během svého působení uskutečnil 104 zahraničních papežských cest, první z nich pouhé 3 měsíce po převzetí úřadu, a 146 cest po Itálii. Již v prvním roce vykonal 4 papežské cesty, mezi nimi i do rodného Polska. Jako biskup římský také navštívil 317 z 333 římských farností

Lidi z celého světa také přijímal. Při středečních generálních audiencích, kterých se uskutečnilo 1160, se setkal s více než 17,6 miliony poutníků. Kromě toho jako nejvyšší představitel katolické církve na zemi podnikl na 38 oficiálních návštěv a navštívil či udělil audienci 246 premiérům a 738 hlavám států.

Na naše území zavítal Jan Pavel II. celkem třikrát. Poprvé to byla pastorační návštěva v roce 1990 ještě do Československa. Samostatnou Českou republiku pak navštívil Jan Pavel II. dvakrát. Poprvé v roce 1995, kdy navštívil Prahu a Olomouc. Svatořečil také ochránkyni chudých a rodinného života Zdislavu z Lemberka a také Jana Sarkandra, který byl v Olomouci umučen. Podruhé pak v roce 1997, kdy se kromě Prahy také podíval do Hradce Králové. Důvodem jeho návštěvy v naší vlasti se roku 1997 stalo tisící výročí mučednické smrti sv. Vojtěcha. V roce 1995, před návštěvou České republiky, přijal ve Vatikánu na oficiální návštěvě i tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Papež pro církev

Jan Pavel II se zaměřil se na bezpočet inspirativních příkladů svatosti a stal se hybnou silou bezprecedentní vlny blahořečení a svatořečení. Sám slavil 147 beatifikačních bohoslužeb, při nichž prohlásil 1338 blahoslavených, a 51 kanonizačních bohoslužeb, z nichž vzešlo 482 svatých.

Jan Pavel II. značně rozšířil kardinálské kolegium jmenováním 231 nových kardinálů. V roce 1981 pověřil svého budoucího následníka Josepha kardinála Ratzingera vedením Kongregace pro nauku víry.

Vydal 14 encyklik, první z nich pouhých pět měsíců po svém nástupu do papežského úřadu, 15 apoštolských exhortací, 11 apoštolských konstitucí a 45 apoštolských listů.

Jako akademický doktor vydal také pět svých vlastních knih: Překročit práh naděje (říjen 1994), Dar a tajemství: K padesátému výročí mého kněžství (listopad 1996), Římský triptych (březen 2003), Vstaňte, pojďme! (květen 2004) a Paměť a identity (únor 2005).

Svatý papež

28. dubna 2005, krátce po svém zvolení, oznámil Svatý otec Benedikt XVI., že v případě Jana Pavla II. bude upuštěno od obvyklého pětiletého období před zahájením beatifikačního a kanonizačního procesu. Případ byl pak oficiálně zahájen již 28. června téhož roku kardinálem Ruinim, generálním vikářem římské diecéze. V neděli 1. května 2011 byl Jan Pavel II. blahoslaven. Jan Pavel II. se tak stal nejrychleji blahoslaveným papežem v církevních dějinách.

Papež Jan Pavel II. byl beatifikován v den svátku Božího milosrdenství, který sám ustanovil. Svátek připadá na druhou neděli velikonoční, jak si to vyžádal Kristus prostřednictvím zjevení, které církvi sdělila nejvýznamnější katolická mystička 20. století, polská řádová sestra sv. Marie Faustyna Kowalská.

O několik let později v září roku 2013 papež František předsedal shromáždění kardinálů, na němž stanovil datum svatořečení Jana Pavla II. na Neděli Božího milosrdenství, 27. dubna 2014. Stalo se tak po tom, co v červnu téhož roku teologové přisoudili druhý zázrak Janu Pavlu II. Jednalo se o Kostaričanku s vážným poraněním mozku, která se uzdravila poté, co se její rodina začala modlit k památce zesnulého papeže z Polska. Lékaři pro její uzdravení v den papežova blahořečení neměli vysvětlení.

Autor článku: Tereza Myslilová