Emeritní biskup Karel Herbst slaví 18. výročí svého biskupského svěcení

Datum publikace6. 4. 2020, 11.45

Dnes je to 18 let, co se Mons. Karel Herbst stal biskupem. Toto významné datum slaví emeritní pomocný biskup pražské arcidiecéze v nemocnici Na Homolce v Praze, kde byl koncem března hospitalizován kvůli nemoci Covid-19. Blahopřání a příslib o modlitbu za uzdravení z nového koronaviru mu zaslal i apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo jménem papeže Františka.

Foto: Roman Albrecht, Člověk a víra

Přejeme otci biskupovi Karlu Herbstovi k jeho 18. výročí biskupského svěcení hodně Božího požehnání a zdraví. Blahopřání a příslib k modlitbě zaslal emeritnímu biskupovi také apoštolský nuncius arcibiskup Charles D. Balvo jménem papeže Františka. Dopis najdete v příloze této zprávy.

Karel Herbst se narodil 6. listopadu 1943 v Praze. Vyučil se elektromechanikem elektrických lokomotiv. Pracoval v lokomotivním depu Praha-střed a při zaměstnání dálkově vystudoval gymnázium v Praze (Přípotoční). Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích absolvoval v letech 1968-1973.

Na kněze byl vysvěcen apoštolským administrátorem pražské arcidiecéze biskupem Františkem Tomáškem v roce 1973. Po vysvěcení působil jako farní vikář v Mariánských Lázních (1973-74) a na Svaté Hoře u Příbrami (1974-75). V letech 1975-86 byl bez tzv. státního souhlasu a pracoval u podniku Úklid jako čistič výkladních skříní.

Mezitím se Karel Herbst seznámil se salesiány Dona Bosca a tajně složil doživotní sliby. Až do roku 1986 pracoval s mládeží, především formou chaloupkového apoštolátu. V září 1986 mu byl vrácen tzv. státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti a do roku 1989 působil jako administrátor ve Starém Sedlišti na okrese Tachov, poté ve Všetatech.

V roce 1990 se zapojil do oficiálního života salesiánů v Praze-Kobylisích jako ředitel komunity a administrátor. Později spolupracoval při formaci diecézní katolické mládeže.

V letech 1997-2000 byl spirituálem v Arcibiskupském kněžském semináři v Praze-Dejvicích. V roce 2002 byl ustanoven světícím biskupem pražské arcidiecéze. 1. prosince 2016 se na vlastní žádost stal emeritním biskupem.

Autor článku: TS ČBK