Australský nejvyšší soud zprostil kardinála Pella obvinění

Australský nejvyšší soud dnes, v úterý 7. dubna, v odvolacím řízení zbavil kardinála George Pella obvinění ze sexuálního zneužívání. Sedmičlenný soud toto jednomyslné rozhodnutí zdůvodnili tím, že „důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem, a existuje tak „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba".
Publikováno: 7. 4. 2020 9:45

Právní bitva kardinála George Pella skončila v 7. dubna 2020 ráno. Australský nejvyšší soud oznámil své jednomyslné rozhodnutí zrušit rozsudek o vině, který potvrdil odvolací soud v srpnu minulého roku. Soudci nejvyššího soudu založili své rozhodnutí na skutečnosti, že odvolací soud nezohlednil, zda „zůstala přiměřená možnost, že k trestnému činu nedošlo“ a „přiměřenou pochybnost“ o kardinálově vině. 

Kardinál byl ve vězení od vyhlášení rozsudku v únoru 2019. Krátce poté, co ho dnes Australský nejvyšší soud osvobodil, opustil vězení a údajně byl převezen do kláštera v Melbourne.

Reakce kardinála Pella
Kardinál George Pell po vyslechnutí rozsudku nejvyššího soudu vydal prohlášení, ve kterém znovu zopakoval, že po celou dobu trval na své nevině. „Nespravedlnost byla dnes napravena... Necítím žádnou zlobu vůči žalobci. Nechci, aby mé osvobození přidalo další bolest a hořkost...Základem pro dlouhodobé uzdravení je pravda a jediným základem pro spravedlnost je pravda, protože spravedlnost znamená pravdu pro všechny“.
Kardinál poděkoval všem, kteří se za něj modlili, posílali podpůrné dopisy, své rodině, týmu poradců a právníků, přátelům a příznivcům z domova i ze zahraničí. Své prohlášení zakončil myšlenkou na osoby nemocné koronavirem. „Modlím se za všechny postižené a za zdravotníky v první linii.“ 

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell působil, uvedl, že dnešním soudním verdiktem končí jedno "intenzivní a bolestivé období" pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že "čekal, dokud se pravda neukázala". Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021

Papež František rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Promluvu před polední modlitbu Anděl Páně pronesl papež František z knihovny Apoštolského paláce. Zamýšlel se nad evangelijním úryvkem ze sv. Marka, které nám ukazuje "předání štafety" Janem Křitelem Ježíši, připomněl dnešní Neděli Božího slova a vyzval k modlitbě za bezdomovce.
24.01.2021