Australský nejvyšší soud zprostil kardinála Pella obvinění

Australský nejvyšší soud dnes, v úterý 7. dubna, v odvolacím řízení zbavil kardinála George Pella obvinění ze sexuálního zneužívání. Sedmičlenný soud toto jednomyslné rozhodnutí zdůvodnili tím, že „důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem, a existuje tak „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba".
Publikováno: 7. 4. 2020 11:45

Právní bitva kardinála George Pella skončila v 7. dubna 2020 ráno. Australský nejvyšší soud oznámil své jednomyslné rozhodnutí zrušit rozsudek o vině, který potvrdil odvolací soud v srpnu minulého roku. Soudci nejvyššího soudu založili své rozhodnutí na skutečnosti, že odvolací soud nezohlednil, zda „zůstala přiměřená možnost, že k trestnému činu nedošlo“ a „přiměřenou pochybnost“ o kardinálově vině. 

Kardinál byl ve vězení od vyhlášení rozsudku v únoru 2019. Krátce poté, co ho dnes Australský nejvyšší soud osvobodil, opustil vězení a údajně byl převezen do kláštera v Melbourne.

Reakce kardinála Pella
Kardinál George Pell po vyslechnutí rozsudku nejvyššího soudu vydal prohlášení, ve kterém znovu zopakoval, že po celou dobu trval na své nevině. „Nespravedlnost byla dnes napravena... Necítím žádnou zlobu vůči žalobci. Nechci, aby mé osvobození přidalo další bolest a hořkost...Základem pro dlouhodobé uzdravení je pravda a jediným základem pro spravedlnost je pravda, protože spravedlnost znamená pravdu pro všechny“.
Kardinál poděkoval všem, kteří se za něj modlili, posílali podpůrné dopisy, své rodině, týmu poradců a právníků, přátelům a příznivcům z domova i ze zahraničí. Své prohlášení zakončil myšlenkou na osoby nemocné koronavirem. „Modlím se za všechny postižené a za zdravotníky v první linii.“ 

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell působil, uvedl, že dnešním soudním verdiktem končí jedno "intenzivní a bolestivé období" pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že "čekal, dokud se pravda neukázala". Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020

COMECE: Obnova Evropy ať stojí na spravedlnosti

„V tento čas, kdy je zapotřebí jednoty mezi námi samými i mezi národy, se dnes modlíme za Evropu, aby se jí tuto bratrskou jednotu, o níž snili otcové zakladatelé Evropské unie, dařilo vytvářet...“ řekl papež František. Na základě toho COMECE (Komise biskupských konferencí zemí EU) vyzývá EU, aby obnovila ducha solidarity a shodla se na plánu obnovy během pandemie Covid - 19, který do středu pozornosti staví otázku spravedlnosti.
03.06.2020

Papež František: Bůh nás nikdy neopustí, je naším společníkem a průvodcem

Během své pravidelné středeční audience, která byla opět přenášena z knihovny Apoštolského paláce, pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných modlitbě, tentokrát modlitbě Abrahámově.
03.06.2020