Australský nejvyšší soud zprostil kardinála Pella obvinění

Australský nejvyšší soud dnes, v úterý 7. dubna, v odvolacím řízení zbavil kardinála George Pella obvinění ze sexuálního zneužívání. Sedmičlenný soud toto jednomyslné rozhodnutí zdůvodnili tím, že „důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem, a existuje tak „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba".
Publikováno: 7. 4. 2020 9:45

Právní bitva kardinála George Pella skončila v 7. dubna 2020 ráno. Australský nejvyšší soud oznámil své jednomyslné rozhodnutí zrušit rozsudek o vině, který potvrdil odvolací soud v srpnu minulého roku. Soudci nejvyššího soudu založili své rozhodnutí na skutečnosti, že odvolací soud nezohlednil, zda „zůstala přiměřená možnost, že k trestnému činu nedošlo“ a „přiměřenou pochybnost“ o kardinálově vině. 

Kardinál byl ve vězení od vyhlášení rozsudku v únoru 2019. Krátce poté, co ho dnes Australský nejvyšší soud osvobodil, opustil vězení a údajně byl převezen do kláštera v Melbourne.

Reakce kardinála Pella
Kardinál George Pell po vyslechnutí rozsudku nejvyššího soudu vydal prohlášení, ve kterém znovu zopakoval, že po celou dobu trval na své nevině. „Nespravedlnost byla dnes napravena... Necítím žádnou zlobu vůči žalobci. Nechci, aby mé osvobození přidalo další bolest a hořkost...Základem pro dlouhodobé uzdravení je pravda a jediným základem pro spravedlnost je pravda, protože spravedlnost znamená pravdu pro všechny“.
Kardinál poděkoval všem, kteří se za něj modlili, posílali podpůrné dopisy, své rodině, týmu poradců a právníků, přátelům a příznivcům z domova i ze zahraničí. Své prohlášení zakončil myšlenkou na osoby nemocné koronavirem. „Modlím se za všechny postižené a za zdravotníky v první linii.“ 

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell působil, uvedl, že dnešním soudním verdiktem končí jedno "intenzivní a bolestivé období" pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že "čekal, dokud se pravda neukázala". Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022