Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

Datum publikace8. 4. 2020, 15.45

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.

Foto: Vatican News

Turínský arcibiskup Cesare Nosiglia uvedl, že v poslední době obdržel tisíce žádostí o předvedení plátna. Plátno bude 11. dubna, na Bílou sobotu, vystaveno bez přítomnosti veřejnosti. Arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00 hodin a vyzval věřící, aby se připojili z domova. Bude to mimořádná událost pořádaná katolickou církví v době pandemie, která se bude v přímém přenosu vysílat na internetu a v televizi.

Arcibiskup Nosigli chce tímto společně s námi požádat Krista „o milost k překonání zla, jako to On udělal na kříži“.
„Láska je silnější. Toto je velikonoční prohlášení, ke kterému nás plátno přivádí, abychom znovu prožili velikonoční tajemství, které naplňuje naše srdce vděčností a vírou. Láska, kterou nám Ježíš dal svůj život a kterou slavíme během Svatého týdne, je silnější než každé utrpení, každá nemoc, každá nákaza, každá zkouška a nezdar. Nic a nikdo nás nikdy nemůže oddělit od této lásky, protože je navždy věrná a spojuje nás s Ním nerozlučným poutem,“ uvedl arcibiskup Nosiglia.

Plátno je uchováno v trezoru s kontrolovaným klimatem v kapli v turínské katedrále Jana Křtitele. Jen málokdy je vystavováno kvůli svému extrémně křehkému stavu. Naposledy bylo krátce ukázáno v roce 2018 skupině mladých lidí. Několik milionů lidí si plátno prohlédly v roce 2015, kdy bylo naposledy takto předvedeno.

Turín je hlavním městěm Piemontu, ve kterém nákaze koronavirem podlehlo více než tisíc lidí. Region sousedí s nejhůře postiženou Lombardií.

Zdroj: Vatican News a ČTK

Autor článku: TS ČBK