Prohlášení arcibiskupa Fishera k případu kardinála Pella

Datum publikace9. 4. 2020, 14.00

Přinášíme vám překlad textu prohlášení arcibiskupa ze Sydney, Anthonyho Fishera OP, ohledně osvobozujícího rozsudku Australského nejvyššího soudu v případu kardinála George Pella.

Vítám dnešní osvobození kardinála George Pella jednomyslným rozhodnutím Nejvyššího australského soudu.

Kardinál vždy trval na své nevině a dnešní rozhodnutí potvrzuje, že jeho odsouzení bylo chybné.

Děkuji soudcům za pečlivé přezkoumání skutečností a za podrobný rozsudek s uvedením důvodů pro osvobození. Po přezkoumání všech důkazů před odvolacím soudem identifikoval nejvyšší soud „soubor důkazů, který vyvolal silné pochybnosti o spáchání trestných činů“ a dospěl k závěru, že existuje významná možnost „že byla odsouzena nevinná osoba“.

Jsem rád, že kardinál bude nyní propuštěn, a žádám, aby jeho pronásledování, které nás dovedlo až k tomuto okamžiku, nyní skončilo.

Nebyl to jen soud s kardinálem Pellem, týkalo se to také našeho právního systému a kultury. Kardinálovo ospravedlnění dnes vyzývá k širší reflexi nad naším soudním systémem, nad tím, jak dodržujeme presumpci neviny, a jak zacházíme s vysoce postavenými osobami obviněnými ze zločinů.

Chápu, že minulá selhání církve v ochraně dětí přispěla k hněvu veřejnosti vůči církvi a jejím představitelům. Vím, že k uzdravení dojde a důvěra bude obnovena pouze díky našemu vytrvalému úsilí, které se bude zasazovat o spravedlnost pro všechny, kteří zažili pohlavní zneužívání dětí, a bude hledat osvědčené postupy při ochraně všech zranitelných osob.

Někteří budou s dnešním rozhodnutím bojovat. Případy, jako jsou tyto, mohou znovu otevřít rány těch, kteří zažili zneužívání, protože se cítí jakoby součástí tohoto soudu. Spravedlnosti pro oběti se však nikdy nedosáhne neoprávněným odsouzením a uvězněním kohokoliv. Doufám a modlím se, aby toto skončení právních procesů přineslo určité uzavření a uzdravení všem, kterých se to dotýká.

Pro katolíky – laiky, řeholníky a řeholnice a kněze – vím, že to byl čas zkoušky. Modlím se, aby vaše víra nepřestala a abyste obdrželi milost a odvahu pokračovat ve službě Bohu a Jeho lidu.

V tomto Svatém týdnu se těšíme na Velikonoce jako na čas naděje a nového života pro všechny, kteří byli ovlivněni pohlavním zneužíváním dětí, soudem týkajícím se kardinála Pella a pandemií koronaviru. Spolu s Jeho Eminenci se budu modlit za všechny postižené.

arcibiskup Anthony Fisher OP

Originál zde.