Prohlášení arcibiskupa Fishera k případu kardinála Pella

Přinášíme vám překlad textu prohlášení arcibiskupa ze Sydney, Anthonyho Fishera OP, ohledně osvobozujícího rozsudku Australského nejvyššího soudu v případu kardinála George Pella.
Publikováno: 9. 4. 2020 14:00

Vítám dnešní osvobození kardinála George Pella jednomyslným rozhodnutím Nejvyššího australského soudu.

Kardinál vždy trval na své nevině a dnešní rozhodnutí potvrzuje, že jeho odsouzení bylo chybné.

Děkuji soudcům za pečlivé přezkoumání skutečností a za podrobný rozsudek s uvedením důvodů pro osvobození. Po přezkoumání všech důkazů před odvolacím soudem identifikoval nejvyšší soud „soubor důkazů, který vyvolal silné pochybnosti o spáchání trestných činů“ a dospěl k závěru, že existuje významná možnost „že byla odsouzena nevinná osoba“.

Jsem rád, že kardinál bude nyní propuštěn, a žádám, aby jeho pronásledování, které nás dovedlo až k tomuto okamžiku, nyní skončilo.

Nebyl to jen soud s kardinálem Pellem, týkalo se to také našeho právního systému a kultury. Kardinálovo ospravedlnění dnes vyzývá k širší reflexi nad naším soudním systémem, nad tím, jak dodržujeme presumpci neviny, a jak zacházíme s vysoce postavenými osobami obviněnými ze zločinů.

Chápu, že minulá selhání církve v ochraně dětí přispěla k hněvu veřejnosti vůči církvi a jejím představitelům. Vím, že k uzdravení dojde a důvěra bude obnovena pouze díky našemu vytrvalému úsilí, které se bude zasazovat o spravedlnost pro všechny, kteří zažili pohlavní zneužívání dětí, a bude hledat osvědčené postupy při ochraně všech zranitelných osob.

Někteří budou s dnešním rozhodnutím bojovat. Případy, jako jsou tyto, mohou znovu otevřít rány těch, kteří zažili zneužívání, protože se cítí jakoby součástí tohoto soudu. Spravedlnosti pro oběti se však nikdy nedosáhne neoprávněným odsouzením a uvězněním kohokoliv. Doufám a modlím se, aby toto skončení právních procesů přineslo určité uzavření a uzdravení všem, kterých se to dotýká.

Pro katolíky – laiky, řeholníky a řeholnice a kněze – vím, že to byl čas zkoušky. Modlím se, aby vaše víra nepřestala a abyste obdrželi milost a odvahu pokračovat ve službě Bohu a Jeho lidu.

V tomto Svatém týdnu se těšíme na Velikonoce jako na čas naděje a nového života pro všechny, kteří byli ovlivněni pohlavním zneužíváním dětí, soudem týkajícím se kardinála Pella a pandemií koronaviru. Spolu s Jeho Eminenci se budu modlit za všechny postižené.

arcibiskup Anthony Fisher OP

Originál zde.

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021

Papež František rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Promluvu před polední modlitbu Anděl Páně pronesl papež František z knihovny Apoštolského paláce. Zamýšlel se nad evangelijním úryvkem ze sv. Marka, které nám ukazuje "předání štafety" Janem Křitelem Ježíši, připomněl dnešní Neděli Božího slova a vyzval k modlitbě za bezdomovce.
24.01.2021