COMECE spustila streamování bohoslužeb z poutních míst Evropy

Datum publikace10. 4. 2020, 20.00

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) spustila online portál „SanctuaryStreaming.eu“. Tato platforma nabízí živé vysílání z významných katolických poutních míst a kostelů v Evropě.

Platforma vznikla jako reakce COMECE na potřeby mnoha věřících, kteří kvůli preventivním opatřením, jež mají zabránit šíření pandemie Covid-19, nemohou navštěvovat kostely a poutní místa.

Web, na kterém je zatím možné sledovat streaming bohoslužeb z 28 kostelů ze 17 evropských zemí a Vatikánu, je praktickou ukázkou solidarity, společenství a jednoty církve, který by měl podporovat Evropany v růstu ducha solidarity, a aby dokázali lépe čelit současné koronavirové krizi. Za Českou republiku je na webu kostel svatého Tomáše v Brně a bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Přenosy mší na sanctuarystreaming.eu by neměly končit pandemií koronaviru. Tvůrci počítají s tím, že by se v budoucnu web mohl rozšířit o nové služby a jazyky.

Myšlenka vznikla při rozhovoru kardinála Jean-Claude Hollericha, předsedy COMECE s arcibiskupem Alainem Paulem Lebeaupinem, apoštolským nunciem pro EU, kteří chtěli reagovat na vzrůstající opatření proti koronavirové infekci ze strany jednotlivých evropských zemí.

Autor článku: Monika Klimentová