Předsedové CCEE a COMECE: Zapalte svíčku na Velikonoční vigilii

Datum publikace10. 4. 2020, 20.15

S nadcházejícími velikonočními oslavami vyzývají předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich SJ a předseda Rady biskupských konferencí Evropy (CCEE) kardinál Angelo Bagnasco všechny katolíky, aby šířili poselství naděje a na Bílou sobotu večer rozsvítili svíce v oknech.

„Je to malé, ale významné a symbolické poselství naděje v tomto historickém a dramatickém okamžiku, kdy jsou miliony lidí v Evropě a ve zbytku světa zasaženy velkým utrpením a nejistotou způsobenou pandemií Covid-19', říkají představitelé těchto evropských institucí katolické církve ve svém společném prohlášení.

Cílem této iniciativy je také posílit smysl pro sounáležitost v Evropské unii a ve všech zemích Evropy. Současná atmosféra obav vede k opatrnosti jednoho vůči druhému, každý je vnímán jako potenciální nebezpečí. „Jen společně a dohromady tuto pohromu překonáme,' dodávají kardinálové.

Při této příležitosti se oba kardinálové připojují k papeži Františkovi a ujišťují, že církev je nablízku všem, které pandemie koronaviru postihla: obětem, jejich rodinám a zdravotníkům, dobrovolníkům a věřícím, kteří se v první linii starají o postižené a přinášejí jim úlevu.

Čeští a moravští biskupové společně s ERC v ČR vyzvali k zapálení svíce na Velikonoční vigilii již 6. 4. 2020.

Autor článku: Monika Klimentová