Katolický týdeník: Volba biskupů ve znamení doby

Datum publikace14. 4. 2020, 16.30

Před třiceti lety jmenoval papež Jan Pavel II. šest nových českých a moravských biskupů a začátkem dubna přijali poslední z nich biskupské svěcení. Stalo se tak jen pár dní před první historickou návštěvou papeže v Československu.

Volba biskupů a dějinné události – dvě zdánlivě odtažité věci spolu při bližším pohledu nemálo souvisejí. Je jisté, že v roce 1990 při jmenování nových biskupů přihlížel Vatikán k jiným okolnostem než třeba po válce nebo po vzniku Československé republiky. Tehdy po pádu monarchie už se nehledělo tolik na aristokratický původ, ale najednou „byly výhodou prostší sociální poměry a vlastenecké postoje“, upozorňuje v rozhovoru historik Jaroslav Šebek na jedno z dobových kritérií.

Po pádu komunismu byly u kandidátů preferovány zase morální bezúhonnost a pastorální schopnosti, tedy vlastnosti, které předtím komunistům vadily. A dnešek, první polovina 21. století, má také své aktuální potřeby – nad tím se zamýšlí pastorální teolog Michal Kaplánek.

Na několik dotazů, jak nyní probíhá volba nového biskupa, odpovídá pro KT apoštolský nuncius v ČR Mons. Charles D. Balvo a na závěr upozorňuje: „Papež František je zcela svobodný v tom, kterého kandidáta vybere, ale zpravidla dává přednost těm, kteří mají zvlášť dobré pastorační schopnosti.“
Sám papež František nedávno řekl, že je „zapotřebí biskupů schopných vnímat tep jejich společenství a kněží i na dálku. Pastýřů, kteří se nespokojí s formální prezencí, setkáními podle pořadníku nebo příležitostnými dialogy“. A nové biskupy loni na podzim přímo vybídl: „Buďte apoštoly naslouchání, kteří umějí popřát sluchu i těm, kterým není příjemné naslouchat. Neobklopujte se prosím podržtaškami a přikyvovači, kněžími-kariéristy... Nechtějte se utvrzovat od těch, které máte utvrzovat vy.“
Úkol vést druhé k Bohu mají ovšem nejen biskupové, ale také představení řeholních komunit a vůbec všichni, kterým je svěřena služba vedení v církvi. I když v této službě mohou doufat v pomoc Ducha Svatého, jsou to pouze lidé poznamenaní svými osobnostními limity, ale i omyly a hříchy. Jaké vlastnosti a schopnost by měli mít a na co by si naopak měli dávat pozor? Na to jsme se zeptali těch, kdo mají tuto zkušenost vedení v církvi za sebou a mohou posloužit dobrou radou.

JAN PAULAS

Více v tématu KT, který je po dobu nouzového stavu volně ke stažení na www.katyd.cz

S Kristem i za zavřenými hranicemi

Zeptali jsme se na velikonoční svátky těch, kteří žijí a působí v zahraničí: Jak vaše letošní slavení Velikonoc ovlivnila pandemie?

Biskup s „apoštolským neklidem“

Na velikonoční pondělí uplynulo přesně sto let od narození někdejšího pastýře královéhradecké diecéze, arcibiskupa Karla Otčenáška.

Odešel P. Noël Choux, přítel Čechů

Na Velký pátek ráno zemřel v pařížském hospici kněz a mediální odborník P. Noël Choux, spjatý s českou podzemní církví a s porevolučním rozvojem českých katolických  médií.  Přinášíme s ním poslední rozhovor.

Nebuď nevěřící, ale věřící

„Nebuď nevěřící, ale věřící,“ řekl Ježíš Tomášovi poté, co jej vyzval, aby vložil ruku do jeho boku. Vychází tak vstříc Tomášovým pochybnostem, které, jsme-li k sobě upřímní, se  občas stávají údělem každého z nás. P. Jaroslav Brož přibližuje evangelium 2. neděle velikonoční.

Připravujeme: STRACH

Bojíme se. Je to přirozená reakce, která nás chrání,
ale zároveň nemá svazovat. O strachu v Bibli i mezi námi v čase koronavirové pandemie chystáme tematickou dvoustranu.

Autor článku: Tereza Myslilová