Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Emeritní papež Benedikt XVI. dnes slaví své 93. narozeniny

Datum publikace16. 4. 2020, 10.15
TiskTisk

Emeritní papež Benedikt XVI. dnes slaví 93. narozeniny. Narodil se 16. dubna 1927 na Bílou sobotu.

Dnes již emeritní papež Benedikt XVI., civilním jménem Joseph Alois Ratzinger, se narodil na Bílou sobotu 16. dubna 1927 v 8.30 hod. ráno v domě svých rodičů na Schulstraße 11 ve vesnici Marktl am Inn v Bavorsku (Německo), poblíž hranic s Rakouskem. O čtyři hodiny později byl pokřtěn. 

Po konci války v listopadu 1945 společně se svým bratrem Georgem vstoupil do semináře v Traunsteinu a později oba bratři studovali Herzogliches Georgianum, jež bylo součástí Ludwig-Maximilians-Universität München. Oba byli na kněze vysvěceni kardinálem Michaelem von Faulhaberem 29. června 1951 v Mnichově.

V roce 1959 se Ratzigner stal profesorem na Universitě v Bonnu a 24. března 1977 byl ustanoven arcibiskupem Mnichova a Freisingu. Jako své biskupské motto si vybral slovní spojení z 8. kapitoly 3. Janova listu– Cooperatores Veritatis (spolupracovníci Pravdy). Papež Jan Pavel II. jmenoval Ratzingera 25. listopadu 1981 prefektem Kongregace pro nauku víry. Ratzinger byl jedním z nejvlivnějších mužů římské kurie ještě předtím, než se stal papežem. Měl taktéž velmi blízké vztahy s Janem Pavlem II. a jako děkan kolegia kardinálů předsedal jeho pohřbu a předcházející mši.

Kardinál Ratzinger byl zvolen nástupcem Jana Pavla II. 19. dubna 2005 po čtvrtém skrutiniu, druhý den volby. Shodou okolností se 19. dubna slaví svátek svatého papeže Lva IX., nejdůležitějšího německého papeže středověku, známého pro svoje významné institucionální reformy. Papežem byl Benedikt XVI. zvolen ve svých 78 letech. 

Na svůj úřad rezignoval 28. února 2013 ve 20.00 SEČ. Svoje rozhodnutí vysvětlil takto: „Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, došel jsem k jistotě, že mé síly, kvůli pokročilému věku, již nejsou vyhovující pro adekvátní výkon úřadu.“

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou