Obnova poutního areálu v Horní Polici

Datum publikace28. 4. 2020, 15.37

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu bude celý areál restaurován.

Areál byl v havarijním stavu, areál byl veřejnosti přístupný jen z části. Generální opravou prošel zejména trojlodní kostel. Prace probíhaly i na zvonici, na ambity se vrátily věžičky a úprav dozná i nádvoří.

Kostel získal novou fasádu, okna, dveře i střechu.  Vnitřní prostory byly restaurovány, práce jsou téměř hotovy. Restaurátoři obnovily vnitřní malby, opraveny byly hlavní i vedlejší oltáře a kazatelna.

Do kostela již byly po opravě instalovány varhany. Jde o nástroj z roku 1712 rozšířený v polovině 19. století. Zvukově se vrátil do období baroka, ladění nástroje bude v takzvaném galském tónu, což je asi o půl tónu níže, než je dnes obvyklé.

Dokončují se práce na zvonici.. Uvnitř jsou už repliky tří zvonů vyrobené v Nizozemsku, které váží 260, 520 a 950 kilogramů.

Postupu dvouletého projektu farnost pravidelně informuje na svých webových stránkách, kde jsou i odkazy na zajímavá videa z průběhu rekonstrukce. Připravuje se i slavnostní otevření poutního areálu.

Autor článku: Eva Schönherrová