Mše svatá k 75. výročí konce II. světové války

Přinášíme vám informaci k bohoslužbě k 75. výročí konce II. světové války, která se uskuteční 5. května i celý přehled bohoslužeb v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na měsíc květen.
Publikováno: 27. 4. 2020 12:45

Foto: Člověk a Víra

Mše svatá 5. května k 75. výročí konce II. světové války se bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha konat vzhledem k opatřením vlády ČR ve značně redukované podobě. Celebrovat bude kardinál Dominik Duka, účastnit se bude prezident republiky Miloš Zeman a zástupci východní i západní fronty. Mši svatou bude přenášet Česká televize.

Konání dalších liturgických slavností bude upřesněno podle aktuální epidemiologické situace na webu Arcibiskupství pražského a svatovítské katedrály. V tuto chvíli Arcibiskupský sekretariát v reakci na současnou epidemiologickou situaci upravuje bohoslužby následovně:

Úterý 5. května v 18.00 - SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA - liturgie za mír (mše svatá) u příležitosti 75. výročí II. světové války a za oběti epidemie COVID-19 se bude slavit v uzavřené katedrále bez účasti lidu. Související akce jsou zrušeny. Liturgii bude přenášet ČT2.

Úterý 12. května v 18.00 – SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA – liturgie slavnosti výročí posvěcení katedrály se bude slavit v uzavřené katedrále bez účasti lidu. Související akce jsou zrušeny. Liturgii bude přenášet Katedrála TV.

Čtvrtek 28. května v 9.30 – SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA – MISSA CHRISMATIS (přeložena ze Zeleného čtvrtku) – následuje Kněžský den, pokud to epidemiologická situace dovolí. Liturgii bude přenášet Katedrála TV. Informace k liturgii budou vydány po 18. květnu. 

Sobota 30. května v 16.30 – SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA – liturgie přijetí do katechumenátu – následuje setkání arcibiskupa s katechumeny v Sále kardinála Berana, pokud to epidemiologická situace dovolí. Informace k liturgii budou vydány po 18. květnu.

Sobota 30. května ve 20.00 – SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA – vigilie slavnosti Seslání Ducha Sv. – křest katechumenů. Pokud to epidemiologická situace dovolí, bude namísto původně plánované ekumenické vigilie slavena mešní liturgie Svatodušní vigilie, spojená s udílením iniciačních svátostí katechumenům, kteří nemohli svátosti přijmout o Velikonoční vigilii. Informace k liturgii budou vydány po 18. 5. Liturgii bude přenášet Katedrála TV.

Neděle 31. května v 10.00 – SVATOVÍTSKÁ KATEDRÁLA – liturgie slavnosti Seslání Ducha Sv. – biřmování, pokud to epidemiologická situace dovolí. Informace k liturgii budou vydány po 18. květnu. Liturgii bude přenášet Katedrála TV.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020