Prožijte májové pobožnosti se sv. Janem Sarkandrem – přidat se lze i doma

Datum publikace5. 5. 2020, 10.15

Májová čtení provázejí každoročně mariánské pobožnosti v měsíci květnu. Omezený přístup do kostelů neumožňuje farním společenstvím v plnosti prožívat tato modlitební setkání. Letošním tématem májových čtení je sv. Jan Sarkander, kterého si připomínáme v roce 400. výročí od jeho mučednické smrti. Texty k rozjímání připravilo Centrum pro rodinný život Olomouc s využitím 'Májových čtení z roku 1970'.

Po kladných ohlasech na loňské májové úvahy připravilo olomoucké Centrum pro rodinný život další materiál k prožívání májových pobožností – tentokrát ke 400. výročí od umučení Jana Sarkandera a také s ohledem na aktuální situaci kolem šíření nemoci Covid-19.

„Na májové chodívali, teď se ale do kostela nedostanou a chtěli by si tyto pobožnosti prožít doma v rodinách nebo i sami,“ popisuje Markéta Matlochová z rodinného centra cílovou skupinu vzniklého textu.

Kromě samotného materiálu, který je k dispozici zde, připravilo centrum také návrh k domácí májové pobožnosti (strukturu si lze libovolně upravit dle možností):

• mariánská píseň (Kancionál, Koinonia, Poutnický kancionál „Salve Regina“, Malý zpěvníček zapomenutých radostí…)
  • růženec (nebo alespoň desátek)
  • sloka písně
  • májové čtení (s úvodní a závěrečnou modlitbou)
  • Otče náš a Zdrávas na modlitební úmysl dne
  • sloka písně
  • litanie (loretánská, případně vybrat některou mariánskou ze souboru „Litanie“, vydala Matice cyrilometodějská)
  • na závěr „Vesel se, nebes Královno“ (Kancionál 407)

(Zdroj: www.ado.cz)

Autor článku: Tereza Myslilová