Církev má pět nových ctihodných Božích služebníků

Datum publikace7. 5. 2020, 9.15

Papež František přiznal titul “ctihodní” pěti novým kandidátů oltáře. Schválením dekretů o heroických ctnostech předložených Kongregací pro svatořečení začíná vatikánská fáze beatifikačních procesů, při níž se očekává potvrzení zázraku na přímluvu dotyčného kandidáta.

na obr. je Matteo Farina

Italský mladík na prahu dospělosti zemřelý v roce 2009, španělská dívka a její otec vysvěcený jako vdovec na kněze a další dva italští kněží minulého století byli na základě dekretu o heroických ctnostech předloženého papeži při včerejší audienci kardinála Becciu uznáni za “ctihodné” Boží služebníky.

Matteo Farina (19. 9. 1990 - 24. 4. 2009) si kladl za cíl “nakazit” své vrstevníky láskou k Bohu, kterou definoval jako “nevyléčitelnou nemoc”. A neužíval toto slovní spojení s koketní lehkostí, protože se jej prst Boží dotkl v podobě nádoru na mozku již ve 13 letech. Jako všichni nemocní doufal v uzdravení, absolvoval operace a léčebné terapie, ale zároveň neztrácel z očí světlo evangelia, které mu bylo bylo knihou pro každý den, až do odchodu na věčnost v pouhých osmnácti letech. Víra obnažená nemocí na kost jej vedla v posledních chvílích života k sebeobětování za spásu duší a obrácení hříšníků.

Velmi mladá zemřela také Maria de la Concepción Barrecheguren y García (27. 11. 1905 - 13. 5. 1927) narozená ve španělské Granadě v roce 1905. Conchita strávila svůj život ve znamení křesťanské lásky, vyučovala katechismu, pomáhala chudým a mnoho se modlila. V 21 letech podlehla ve své době neléčitelné tuberkulóze.

Mezi ctihodné Boží služebníky byl zapsán také otec Conchity, Francisco Barrecheguren Montagut (21. 8. 1881 - 7. 10. 1957), který po smrti své dcery i manželky věnoval život Bohu v kongregaci Redemptoristů.

Další dva dekrety se týkají italských kněží. Kalábrijec Francesco Caruso (7. 12. 1879 - 18. 10. 1951) toužil po kněžství od dětství, nejprve však musel zajišťovat obživu rodině prací na poli a posléze narukovat do války. Když vstupoval do semináře, měl za sebou pouhých pět ročníků základní školy. Přesto absolvoval během osmi let veškerá studia a byl vysvěcen na kněze. Jeho duchovní velikost neušla pozornosti biskupa a brzy byl pověřen formací bohoslovců. Proslul také dlouhými hodinami ve zpovědnici a péčí o opuštěné děti, zejména ve válečných letech.

Téměř ve stejné době žil také rodák z apulijského Bari Carmelo De Palma (27. 1. 1876 - 24. 8. 1961). V pěti letech osiřel a v deseti vstoupil do nižšího semináře. Na kněze byl vysvěcen ve 23 letech a získal si rychle důvěru představených pro svou moudrost a vyrovnanost. V nitru se řídil benediktinskou spiritualitou a do kolektivní paměti se vepsal jako neúnavný zpovědník, vyhledávaný také v době, kdy jej nemoci upoutaly na lůžko.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tereza Myslilová