Biskup Cikrle požehnal putovní sošku Panny Marie Vranovské

Datum publikace14. 5. 2020, 14.45

Při příležitosti letošních oslav 780. výročí vzniku mariánského poutního místa Vranov u Brna požehnal brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle putovní sošku Panny Marie Vranovské.

Foto: Jitka Baumannová

„Na podzim roku 2019 se počal konkretizovat  k 780. výročí zjevení a uzdravení na přímluvu Panny Marie nápad vytvořit novou dřevěnou sochu Panny Marie Vranovské, která by mohla propojit rodiny ve farnosti aktivitou jejího putování tak, aby jí mohla mít doma každá rodina na týden a společně se u ní modlila, například  růženec,' uvádí na webových stránkách vranovské farnosti  P. Pavel Kříž z komunity paulánů.  „Do realizace se pustil bratr Milan Doleček z naší komunity až letos koncem ledna. Předlohou mu byly různé sošky Panny Marie Vranovské, až nakonec vyhrála ta nejvzácnější. Postupně své životní dílo z lipového dřeva dotvářel a  všichni jsme se těšili, až bude hotové. Prvního května nám jej bratr Milan přišel ukázat a myslím, že i sv. Josef by byl s takovou prací spokojen,' doplňuje P. Kříž.

Brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle při žehnání 8. května 2020 řekl: „Panna Maria Vranovská se sepjatýma rukama obrací v modlitbě k Bohu. A také nás chce přivést na cestu, ve které se k  němu budeme obracet jako k prameni moudrosti, lásky, dobra a všeho dalšího, po čem v životě toužíme. Putovní soška bude vstupovat do rodin, do různých osudů lidí, které jsou někdy krásné a šťastné, někdy ale také velkým bojem a velkým přemáháním sebe i určitého základního zla, které je v člověku… Panna Maria ho přemáhala svou odevzdaností Bohu slovy: „Zde jsem.“  A chce to naučit i nás... A jestliže tato socha bude putovat po domácnostech, tak je důležité, abychom od Panny Marie „odkoukali“ to, co je podstatné. Abychom také řekli: „Jsem tvá služebnice, jsem tvůj služebník, zde mě máš; chci to, co chceš ty, chci hledat tvou vůli.“

Do první rodiny se soška Panny Marie vydá v nejbližší době.

Více na www.dc-vranov.cz

Autor článku: Martina Jandlová