Svatojánské slavnosti Navalis budou online

Datum publikace14. 5. 2020, 10.30

Letošního 12. ročníku Svatojánských slavností Navalis, který se bude konat 15. května 2020, se bude moci kvůli pandemii účastnit pouze komorní počet sto osob, a to včetně účinkujících a hostů. Všechna místa ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech i na Vltavě jsou již obsazena. Program budou však diváci moci sledovat na TV Noe nebo na Facebooku.

Program slavností v pátek 15. května začíná v 18 hodin mší svatou, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Jde o první kostel zasvěcený tomuto světci mimo jeho rodiště. Byl postavený řádem svaté Voršily z vděčnosti za uzdravení jejich řeholnice Marie Krepsové. Tento příběh se stal prvním ze čtyř zázraků, na jejichž základě byl sv. Jan Nepomucký svatořečen. Kvůli zázračnému uzdravení Marie Krepsové bude mše svatá letošních Svatojánských slavností Navalis sloužena právě v tomto kostele.

Program bude přenášen prostřednictvím TV NOE. Diváci budou moci také vše sledovat v přímém přenosu na facebookových stránkách Svatojánského spolku

Po mši svaté bude následovat tradiční procesí Nerudovou ulicí přes Karlův most. Od 20 hodin zazní na hladině Vltavy nová symfonie skladatele Kryštofa Marka s příznačným názvem „Modlitba svatého Jana Nepomuckého za uzdravení světa“. Koncert provede skladatel osobně, spolu s Vltavským komorním orchestrem, jehož sólisty budou pěvci Jan Cina a Vendula Příhodová. Na soprán saxofon zahraje sólista David Fárek. Streamingová verze bude zakončena záznamem ohňostroje z roku 2018.

Před pandemií koronaviru byla naplánována návštěva Prahy chorvatských lodí z města Medkovič na řece Neretvě. Zde se nachází kostel sv. Jana Nepomuckého. Náš světec je zde přijímán po povodni v roce 1851 nejenom jako patron proti velké vodě, ale i jako patron uzdravení z malárie, která se tam tehdy rozšířila. Tradičně také měli přijet benátští gondoliéři s jejich plavidly a unikátní, v Čechách vytvořenou Bissonou Praga.

Autor článku: TS ČBK