Svatojánské slavnosti Navalis budou online

Letošního 12. ročníku Svatojánských slavností Navalis, který se bude konat 15. května 2020, se bude moci kvůli pandemii účastnit pouze komorní počet sto osob, a to včetně účinkujících a hostů. Všechna místa ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech i na Vltavě jsou již obsazena. Program budou však diváci moci sledovat na TV Noe nebo na Facebooku.
Publikováno: 14. 5. 2020 12:30

Program slavností v pátek 15. května začíná v 18 hodin mší svatou, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Jde o první kostel zasvěcený tomuto světci mimo jeho rodiště. Byl postavený řádem svaté Voršily z vděčnosti za uzdravení jejich řeholnice Marie Krepsové. Tento příběh se stal prvním ze čtyř zázraků, na jejichž základě byl sv. Jan Nepomucký svatořečen. Kvůli zázračnému uzdravení Marie Krepsové bude mše svatá letošních Svatojánských slavností Navalis sloužena právě v tomto kostele. 

Program bude přenášen prostřednictvím TV NOE. Diváci budou moci také vše sledovat v přímém přenosu na facebookových stránkách Svatojánského spolku

Po mši svaté bude následovat tradiční procesí Nerudovou ulicí přes Karlův most. Od 20 hodin zazní na hladině Vltavy nová symfonie skladatele Kryštofa Marka s příznačným názvem „Modlitba svatého Jana Nepomuckého za uzdravení světa“. Koncert provede skladatel osobně, spolu s Vltavským komorním orchestrem, jehož sólisty budou pěvci Jan Cina a Vendula Příhodová. Na soprán saxofon zahraje sólista David Fárek. Streamingová verze bude zakončena záznamem ohňostroje z roku 2018.

Před pandemií koronaviru byla naplánována návštěva Prahy chorvatských lodí z města Medkovič na řece Neretvě. Zde se nachází kostel sv. Jana Nepomuckého. Náš světec je zde přijímán po povodni v roce 1851 nejenom jako patron proti velké vodě, ale i jako patron uzdravení z malárie, která se tam tehdy rozšířila. Tradičně také měli přijet benátští gondoliéři s jejich plavidly a unikátní, v Čechách vytvořenou Bissonou Praga.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020

COMECE: Obnova Evropy ať stojí na spravedlnosti

„V tento čas, kdy je zapotřebí jednoty mezi námi samými i mezi národy, se dnes modlíme za Evropu, aby se jí tuto bratrskou jednotu, o níž snili otcové zakladatelé Evropské unie, dařilo vytvářet...“ řekl papež František. Na základě toho COMECE (Komise biskupských konferencí zemí EU) vyzývá EU, aby obnovila ducha solidarity a shodla se na plánu obnovy během pandemie Covid - 19, který do středu pozornosti staví otázku spravedlnosti.
03.06.2020

Papež František: Bůh nás nikdy neopustí, je naším společníkem a průvodcem

Během své pravidelné středeční audience, která byla opět přenášena z knihovny Apoštolského paláce, pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných modlitbě, tentokrát modlitbě Abrahámově.
03.06.2020