Zveřejněny podněty zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

Datum publikace20. 5. 2020, 9.30

V listopadu 2019 se v Římě konalo první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Mezi 60 účastníky jmenovanými papežem Františkem byl i generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Jan Balík. Jednání, které bylo ukončeno audiencí u papeže Františka, přineslo po reflexi v pracovních skupinách podněty v těchto oblastech, které níže zveřejňujeme:

Foto: Vojtěch Hlávka, Člověk a víra

• Posílení identity a křestního povolání laiků ‒ pořádat Mezinárodní setkání laiků, podporovat online-katechezi na téma povolání a identita laiků, nebo zintenzivnit zapojení laiků do církevního života. Pro formaci laiků k veřejnému životu uspořádat formační kongres ve Vatikánu s laiky z oblasti podnikání, vědy a komunikace.
  • Život rodin ‒ vypracovat směrnice pro přípravu na svátost manželství, včetně provázení rodin a výchovy dětí. Manželské páry (rodiny) více zapojit do církevních struktur, podpořit komplementární dary mužů a žen. Uspořádat seminář o kritickém přístupu k novým technologiím a používání sociálních sítí v oblasti formace rodin. Do misálu začlenit texty a modlitby věnované svatým manželským párům.
  • Pastorace dětípodporovat pěstounskou péči, adopci (i na dálku) a mimocírkevní iniciativy pro děti pro šíření katolické kultury v různých oblastech (skaut, sport, ekologie, věda).
  • Aktivity pro seniorypodporovat dobrovolnickou službu starým lidem, rodinám v obtížích, shromažďovat dobrou praxi, docenit situaci vdovectví. Propagovat zavedení Světového dne seniorů a založit program na podporu mezigeneračních vztahů.
  • Aktivity ve prospěch ženvytvořit „think tank“ o ženské genialitě, aby byla lépe doceněna úloha ženy v církvi a ve společnosti. Mezinárodní setkání na téma „žena“ (práce a rodina, chudoba, vzdělání…). Motivovat přítomnost žen na zodpovědných místech v kurii a na soudech, ve Svatém stolci.
  • Aktivity pro mládežrozvíjet povědomí o povolání, podporovat pedagogiku hodnot na téma citová a sexuální výchova, závislosti, integrální ekologie... (vydání „Lovecat“ s tématem antropologie a láska). Doprovázení mládeže ve všech etapách a situacích života (využít biřmování, škol). Pořádat diecézní dny mládeže v misijním duchu (nejen slavení).
  • Aktivity církevních hnutí a společenství ‒ doprovázení hnutí a spolků a jejich vzájemnou spolupráci (sentire cum ecclesia, soupodstatnost charismat z ekleziologického pohledu, nová generace leadrů, misijní povolání atd.) Hlubší poznávání jednotlivých hnutí a společenství, podpora jejich vzájemného setkávání (vytvořit síť).
  • Aktivity v souvislosti s životemvytvořit komisi pro lidská práva ve všech životních etapách. Ochrana života podle encykliky Laudato si´, postoj „pro život“, do kterého by ústilo vše ostatní: otázka potratů, plodnosti a porodnosti, postižení, chudoby, migrace, seniorů… Vytvořit platformu, která by spojovala různá hnutí pro život. Věnovat se tématu plodnosti a porodnosti (otázky kulturní, poukázání na plodnost, přirozené metody, prenatální život a paliativní péče, přijetí života).

Ke každé zmíněné oblasti bylo navrženo vytvořit databanku na webových stránkách dikasteria s pastoračním materiálem, zkušenostmi a příklady dobré praxe. K tomu lze využít komunikačních nástrojů (twitter, krátká videa), návštěvy Ad Limina (pravidelné setkání biskupů s papežem), i velké události jako Světové dny mládeže nebo Setkání rodin.

Zdroj: AP

Autor článku: Tereza Myslilová