Čtvrtstoletí od svatořečení sv. Jana Sarkandera

Dnes si připomínáme 25 let od svatořečení českého světce, římskokatolického kněze a patrona ochrany zpovědního tajemství, Jana Sarkandera, který působil v 17. století v neklidné době českého stavovského povstání a následných válečných událostí (1618-1620) jako farář na Moravě.
Publikováno: 21. 5. 2020 13:30

Sv. Jan Sarkander se narodil 20. prosince 1576 v katolické rodině ve Skočově na Těšínsku, s rodiči se v roce 1589 přestěhoval do Příbora, které patřilo olomouckému biskupství. Studoval v Olomouci, Praze a Štýrském Hradci latinu, antickou literaturu, filozofii i teologii. Uvažoval o civilním povolání, byl dokonce i krátce ženatý s Annou Plachetskou z Velkého Meziříčí. Záhy však ovdověl a rozhodl se pro dráhu duchovního.

V roce 1607 získal nižší kněžské svěcení a dva roky poté byl v březnu 1609 v brněnském kostele sv. Petra a Pavla vysvěcen na kněze. Působil v řadě farností, než se usadil v roce 1616 v Holešově, kde se stal osobním důvěrníkem a zpovědníkem majitele panství Ladislava Popela z Lobkovic.

V roce 1619 údajně pomohl ochránit Holešov před pleněním polského vojska, čímž ale upadl v nelibost u protestantských direktorů. Po krátkém pobytu na zámku v Tovačově byl chycen a uvězněn v olomouckém vězení, kde před 400 lety, 17. března 1620, na následky mučení, při kterém nic neprozradil, zemřel.

Jeho smrt katolíci od počátku považovali za mučednickou. Stal se proto mučedníkem víry za zachování zpovědního tajemství. Jeho tělo, zahalené do červené látky jako symbol mučednické smrti, bylo uloženo v mariánském kostele v Předhradí v kapli sv. Vavřince. Odtud byly jeho ostatky v roce 1860 přeneseny do svatováclavského chrámu v Olomouci.

Beatifikační proces byl zahájen v roce 1715, ale nepříznivé historické události způsobily, že se uzavřel teprve 11. září 1859, kdy papež Pius IX. prohlásil Jana Sarkandra za blahoslaveného. Obřad se uskutečnil 6. května 1860. První oficiální žádosti o svatořečení jsou již z 20. let 20. století. Zázrak, který je nutný pro akt svatořečení prokázat, pochází z roku 1979, kdy byl podle katolické tradice na přímluvu blahoslaveného Jana Sarkandera „lidsky nevysvětlitelným způsobem“ vyléčen kněz Karel Picha ze Sarkanderova rodiště Skočova. Přípravný kanonizační proces byl uzavřen v dubnu 1993 a 21. května 1995 jej svatořečil papež Jan Pavel II. v Olomouci současně se Zdislavou z Lemberka.

Letos si připomínáme dokonce tři výročí spojená se svatým Janem Sarkanderem. Dne 17. března jsme si připomněli 400. výročí jeho mučednické smrti, 6. května 2020 jsme slavili 160 let od jeho blahořečení a dnes slavíme čtvrtstoletí od jeho svatořečení.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020

V Santiagu de Compostela se v srpnu 2021 uskuteční Evropská pouť mladých

V srpnu příštího roku se v Santiagu de Compostela uskuteční Evropská pouť mladých (PEJ21) s mottem „Mladíku vstaň a buď svědkem. Apoštol sv. Jakub Tě čeká." Logo, plakát a hymnu pětidenní poutě, která začne 4. srpna 2021 představili organizátoři přímo na světoznámém poutním místě, kde leží ostatky sv. Jakuba, v sobotu 25. července.
30.07.2020