Rozhovor s nemocničním kaplanem: Služba nemocným je náročná, ale krásná

Přinášíme vám rozhovor s nemocničním kaplanem a knězem brněnské diecéze Leo Zerhauem, který stál u zrodu prvních mezicírkevních dohod o duchovní péči ve zdravotnictví i zakládání asociací nemocničních kaplanů.
Publikováno: 25. 5. 2020 15:15

Římskokatolický kněz brněnské diecéze, nemocniční kaplan a moderátor pastorace v brněnských nemocnicích otec Leo Zerhau mě velmi srdečně přijal ve svém bytě, kousíček od Hospice svaté Alžběty. Nemocným slouží duchovní péčí již řadu let. Stál u zrodu prvních mezicírkevních dohod o duchovní péči ve zdravotnictví i zakládání asociací nemocničních kaplanů. Je členem Rady pro zdravotnictví a bioetiku při České biskupské konferenci. Jako svému spolužákovi z naší společné „Alma mater“ (CMTF UP v Olomouci) jsem mu položil několik otázek, na které mi dal velmi upřímné a inspirující odpovědi.

Leo, jak dlouho sloužíš nemocným jako nemocniční kaplan?
Leo: Je to už víc než 18 let.

Co bylo v této tvé službě nejtěžší?
Leo: Samota bez farnosti, zejména zpočátku mé služby.

Co ti udělalo největší radost?
Leo: Že jsem pořád zde, že ta služba, i když ji nevykonávám kdovíjak suprově, stále trvá.

Pověz mi, prosím, kde čerpáš sílu k tak náročné službě?
Leo: Obecně jde o samotný zdroj duchovního života, jak ho mám nastavený již od mládí a z kněžské formace v olomouckém semináři.  Stručně řečeno to je určitý radostný pohled na křesťanství lehce podbarvený Druhým vatikánským koncilem – v praxi pak jde o věrnost, kterou musím mít stále na paměti. Myslím, že to pěkně vystihují slova apoštola Pavla - „i kdyby vám anděl z nebe hlásal, ale bylo to jiné evangelium než jsme vám hlásali my, budiž proklet!“  Velmi mi v tom také pomáhá vědomí, že jsem poslán, že jsem si místo nevybral sám. Sílu také čerpám z otisku pastoračních let v mé první farnosti, které mě jako kněze formovaly. Dále jsem také součástí Neokatechumenátní cesty, která mi se svou typickou španělskou ostrostí pomáhá uchovat tuto křesťanskou a kněžskou svěžest.

Co se týká zmíněné věrnosti, Leo, myslím, že jsem na tom jako ženatý muž podobně. Zdá se, že pomalu končí doba pandemie. Co bylo pro tebe osobně v souvislosti se službou nemocničního kaplana nejtěžší? Co jsi v této době zažil, prožil?
Leo: Byla to otázka, co dělat. Myslím, že se toho po nás málo chtělo. Někteří v naší církvi se z opatrnosti snažili nedělat navenek nic. Klíčová byla otázka, s kým se setkávat. Zdálo se mi, že je důležité v nemocnici prostě i „jen být“ a ve sporných otázkách se odvážit nabídnout své vlastní řešení, i když mi ho nikdo nenařídí ani neschválí…

Souhlasím s tebou. Osobně mám podobnou zkušenost. Mám pocit, že to byla taková krásná improvizace pod vedením Ducha svatého… V pozici národního koordinátora duchovní péče pro nemocné jsem krátce. Můžeš mi, prosím, poradit, kam by se, na základě tvých zkušeností, měla služba nemocničních kaplanů dále ubírat?
Leo: Františku, nejsem stratég. Často jsem se v minulosti v těchto otázkách i mýlil. Považuji se za lehce antisystémový hlas, kterého dráždí přílišná profesionalizace. Proto budu rád, když budou cestu určovat jiní a já budu k jejich profesionálnímu směru dodávat poznámku, že v duchovním životě a pastoraci budeme vždy spíše jako laici stát před nekonečnou originalitou Boha i jeho obrazu v člověku.

Milý bratře Leo, moc ti děkuji za tvá upřímná slova a Pán ať tě provází ve tvé krásné službě.

Rozhovor vedl František Zakopal, Národní koordinátor duchovní péče nemocným.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020