Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Malé sestry Ježíšovy v České republice se mohou těšit na svatořečení svého zakladatele, bl. Karla Foucaulda. Příslušný dekret papež František schválil při úterní audienci pro kard. Angela Becciu, prefekta Kongregace pro svatořečení. Spolu s ním se přiblížila kanonizace dalšího francouzského kněze a italské řeholnice. Mezi blahoslavené církev zapíše zakladatele Kolumbových rytířů, spoluzakladatelku Papežských misijních děl i mučedníky z italského opatství Casamari (včetně novicmistra českého původu, P. Jana Zavřela) a Salvadoru.
Publikováno: 27. 5. 2020 15:15

Ilustrační foto: opatství v Casamari, kde působil P. Zavřel

Papež František oprávnil Kongregaci pro svatořečení ke zveřejnění dekretů, které uznávají zázrak, přikládaný přímluvě:

bl. Césara de Bus (1544-1607), francouzského kněze a zakladatele kongregace Otců křesťanské nauky;

bl. Karla Foucaulda (1858-1916; Charles de Foucauld, bratr Karel od Ježíše), francouzského diecézního kněze;

bl. Marie Domeniky Mantovani (1862-1934), italské spoluzakladatelky a první generální představené Institutu Malých sester Svaté rodiny;

ct. Michela McGivney (1852-1890), diecézního kněze ve Spojených státech amerických a zakladatele řádu Kolumbových rytířů;

ct. Pavlíny Jaricotové (1799-1862; Pauline-Marie Jaricot), francouzské zasvěcené laičky, zakladatelky Díla šíření víry a sdružení Živého růžence.

Další dekret potvrzuje mučednictví z nenávisti k víře, které na sklonku 18. století podstoupili trapisté v opatství Casamari, vzdáleném zhruba 100 km jižně od Říma. Jsou to o. Simeone Cardon, převor kláštera, a pět druhů – čtyři bratři a jeden kněz, p. Jan Zavřel, řeholním jménem Dominik Maria.

Dominikán Jan Zavřel pocházel z Chodova u Prahy v pražské arcidiecézi  a vyučoval teologii v římském klášteře sv. Sabiny. Se svolením představených přestoupil roku 1776 k trapistickému hnutí do Casamari, kde o rok později složil slavné sliby a brzy se stal převorem a později novicmistrem. Když 13. května 1799 vtrhla do opatství francouzská vojska, vracející se z Neapole, a přes dobré přijetí začala klášter plenit, o. Zavřel dvakrát posbíral rozházené hostie – nejprve v kostele a poté v kapli klášterní infirmerie, kde setrval v adoraci se dvěma spolubratry. Zde je překvapili opilí vojáci a když se otec Zavřel potřetí snažil uchránit Nejsvětější svátost, byl ubit mečem. Zemřel se slovy: “Ježíš, Maria”.

Rovněž italský kněz o. Cosma Spessotto (1923-1980), jehož se týká další dekret, byl mučedníkem víry a eucharistie. Ve třicátých letech minulého století vstoupil k františkánům a od roku 1950 se věnoval apoštolátu v Salvadoru v duchu motta: “Ideje se neprosazují zbraněmi”. Vyzýval vůdce salvadorské guerrily k nenásilí a ohradil se proti okupaci kostela, což mu 14.6.1980 vyneslo mučednickou smrt.

Poslední dekret uznává heroický stupeň ctností Božího služebníka Melchiora Marii de Marion Brésillac, zakladatele Společnosti afrických misií, titulárního biskupa Bursy a apoštolského vikáře indického Coimbaroe (1813-1859).

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020