Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
Publikováno: 28. 5. 2020 15:00

"Se zvědavostí jsme se vypravili do Veverských Knínic do místní Umělecké slévárny, abychom natočili několik záběrů pro brněnskou Noc kostelů, kterou bude  živě vysílat TV Noe v pátek 12. června 2020 od 20.30 hodin,“ prozrazuje biskupský vikář pro pastoraci P. Roman Kubín. „Právě se zde odlévaly  poslední části sochy  jezuitského kněze a  ochránce Brna v bitvě o Brno v roce 1645 P. Martina Středy. Jejím  autorem je sochař Jan Šebánek. Už jsem viděl téct ledacos, ale bronz ještě ne. Monumentální čtyřmetrová socha z bronzu je už nyní odlita a bude svařena z 21 kusů. Mohli jsme  vidět odlitou cizelovanou hlavu, sepjaté ruce a části oděvu.  Hotová socha kněze Martina Středy bude umístěna u  jezuitského kostela  Nanebevzetí Panny Marie v Brně, " dodává P. Roman Kubín.

 P. Martin Středa, ochránce Brna , svou hlubokou vírou a nadějí povzbuzoval hrstku obránců města v bitvě proti Švédům v roce 1645 a Brňané se k němu i dnes obracejí  s prosbou o přímluvu ve svých potřebách.

Výběr z myšlenek  P. Martina Středy, SI:

Měj rád prosté věci a spokoj se s málem – zakusíš velký pokoj.

Šetři svým časem, jak umíš šetřit své peníze.

Nikoho neposuzuj, aniž bys ho před tím vyslechl.

Netrap se předčasně starostmi o to, co se stane; stačí to zlé, co přináší každý den.

Vyhraď si čas, v němž bys rozvažoval, co je nutno vykonat; zbývající část dne si uchovávej volného ducha.

Nesluší se, aby si opravdový muž ušlechtilého ducha stěžoval na obtížné práce nebo že jich má příliš mnoho.

Nauč se znát sám sebe tak, abys nikdy na sebe nezapomněl, a starej se o sebe tak, aby ses nikdy neztratil. Všude si dávej pozor, abys šel po dobré cest a vzdělával svého ducha!

 

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020