Jáhenská a kněžská svěcení v českých a moravských diecézích v roce 2020

Datum publikace8. 6. 2020, 13.30

V měsíci červnu proběhnou kněžská a jáhenská svěcení nových kandidátů na kněžství. Přinášíme informace o situacích v jednotlivých diecézích v roce 2020.

Foto: Zuzana Kostková, Člověk a Víra

Pražská arcidiecéze

Kardinál Dominik Duka vysvětí dva novokněze

V sobotu 20. června 2020 v 10.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze přijmou vkládáním rukou a modlitbou arcibiskupa pražského, Dominika kardinála Duky OP, kněžské svěcení jáhni pražské arcidiecéze:

Miroslav Auxt z farnosti Kunratice, primici bude slavit v neděli 21. 6. v 15.00 v kostele sv. Prokopa v Praze na Žižkově, slovenskou primiční mši svatou bude slavit 28. 6. 2020 v 10.00 v kostele sv. Alžběty ve Zvolenu.

Robert Štěpánek z farnosti Praha-Strašnice. Primici oslaví v neděli 21. 6. v 10.30 ve farním kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Praze-Strašnicích.

Olomoucká arcidiecéze

Biskup Basler udělí jáhenské svěcení pěti kandidátům

V sobotu 11. července 2020 přijme z rukou pomocného biskupa Antonína Baslera jáhenské svěcení pět mužů. Mše svatá v olomoucké katedrále sv. Václava začíná v 9.30.

Ing. Josef Biernát (1989) z farnosti Bánov

Filip Hochman (1992) z farnosti Kyjov

Petr Janíček (1994) z farnosti Újezd u Uničova

Josef Knopf (1958) z farnosti Šternberk

Michal Staufčík (1994) z farnosti Staré Město u Uherského Hradiště

Arcibiskup Graubner vysvětí tři novokněze

V sobotu 27. června 2020 přijmou z rukou arcibiskupa Jana Graubnera kněžské svěcení tři jáhni. Mše svatá v olomoucké katedrále sv. Václava začíná v 9.30.

Mgr. Josef Hovád (1992) z Přerova bude svou první mši svatou sloužit ve středu 1. července od 15.00 v obecním parku u kostela sv. Anny v Říkovicích.

Mgr. Milan Maštera (1993) z Vyškova oslaví primici v neděli 28. června od 15.00 v kostele Nejsvětější Trojice ve Vyškově-Dědicích.

Mgr. Vojtěch Radoch (1991) z Uherského Hradiště bude primiční mši svatou slavit v pondělí 6. července od 15.00 v Ostrožské Lhotě

Litoměřická diecéze

Biskup Jan Baxant vysvětí jednoho jáhna a jednoho novokněze

Jáhenské svěcení se bude konat 20. června od 10.00 hodin v Jablonném v Podještědí - bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy
- trvalým jáhnem se stane Bc. Petr Jurkulák.

Kněžské svěcení se bude konat 17. října (přesunuto z 13. června) v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích
- knězem se stane jáhen Christopher Cantzen z Mariánských Radčic.

Brněnská diecéze

Biskup Vojtěch Cikrle vysvětí tři jáhny a čtyři novokněze

Pokud nedojde ke změnám v bezpečnostních a hygienických opatřeních, v sobotu 20. června 2020 udělí při bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně v 9.00 hodin diecézní biskup Vojtěch Cikrle kněžské a jáhenské svěcení.

Kněžské svěcení přijmou jáhni brněnské diecéze:

Vojtěch Libra z farnosti Nové Město na Moravě, primici oslaví v neděli 21.6. v 15.00 v Novém Městě na Moravě

Martin Mokrý z farnosti Blansko, primici oslaví v sobotu 27.6. v 15.30 u kostela sv. Martina v Blansku

Jan Pavlíček z farnosti Telč, primici oslaví v neděli 21.6. v 15.00 v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce

Bogdan Patrik Rygiel, OFMConv. z farnosti Orlová (ostravsko-opavská diecéze), člen Řádu minoritů

Jáhenské svěcení přijmou bohoslovci:

Jiří Dyčka z farnosti Blansko

Jan Kříž z farnosti Blížkovice

Milan Werl z farnosti Brno-Obřany

Královehradecká diecéze

Biskup Jan Vokál vysvětí pět novokněží

Pro kněžské svěcení v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové byl stanoven náhradní termín 27.6. 2020. Světitelem bude Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký.

Kněžské svěcení přijmou:

Mgr. Karel Dvořák, primici oslaví v neděli 28. 6. ve 14.30 v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli,

Jakub Brabenec, primici oslaví v sobotu 4. 7. dopoledne v kostele Narození Panny Marie v Hlinsku,

Bc.Th. František Filip, primici oslaví v sobotu 4. 7. v 15.00 v kostele sv. Františka Serafínského v Chocni,

Ing. Josef Haman, primici oslaví v neděli 5. 7. v 9.30 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem,

Bc. Piotr Antkiewicz, primici oslaví v neděli 5. 7. v 11.00 v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli.

Českobudějovická diecéze

Biskup Vlastimil Kročil vysvětí na jáhna

Jáhenské svěcení přijme Viktor Jaković, z Diecézně-misijního mezinárodního semináře Redemptoris Mater v Českých Budějovicích.

Slavnostní mše svatá se bude konat 13. června v 10.00 v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Plzeňská diecéze

Biskup Tomáš Holub udělí jáhenské svěcení 29. srpna v Domažlicích

Jáhenské svěcení přijme bohoslovec Tomáš Kadlec.

Ostravsko-opavská diecéze

Biskup František Václav Lobkowicz udělí kněžské svěcení dvěma jáhnům

V sobotu 27. června bude biskup František Václav Lobkowicz udělovat kněžské svěcení dvěma jáhnům. Bohoslužba s obřady svěcení začíná v 9.30 hodin v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

Michal Krenželok z farností Božího Těla v Jablunkově, primiční mši svatou bude mít v klášterním kostele sv. Josefa u sester alžbětinek v Jablunkově 4. července ve 14.00.

Jakub Lasák z farnosti Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu, primiční mši svatou bude mít v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu 2. července. Bohoslužba začíná v 17.00 hodin.

Apoštolský administrátor diecéze biskup Martin David udělí dvě jáhenské svěcení

Apoštolský administrátor diecéze Mons. Martin David v sobotu 20. června udělí jáhenské svěcení dvěma ženatým mužům. Slavnost začíná v 9.30 hodin v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

Marek Chovanec z farnosti Panny Marie v Opavě

Petr Kozel z farnosti Místek.

Zdroj: tiskoví mluvčí diecézí

Autor článku: TS ČBK