Katechumeni budou pokřtěni tuto sobotu, biřmování proběhne podle plánu

Katechumeni, kteří nemohli být pokřtěni letos o Velikonocích, se konečně dočkají a budou pokřtěni tuto sobotu. Stejně tak se mohou těšit i čekatelé na biřmování, kteří budou moci díky rozvolnění opatření přijmout tuto svátost v plánovaném termínu.
Publikováno: 29. 5. 2020 11:45

Foto: Milena Machálková, ČaV

Přibližně 1200 dospělých čekatelů na křest se letos o Velikonocích křtu z důvodu pandemie covid-19 nedočkalo. Budou pokřtěni až nyní, v předvečer slavnosti seslání Ducha Svatého. Náhradní termín domluvili biskupové v dubnu. 

V posledních letech přijme každoročně svátost biřmování přibližně 4300 osob. Biřmování je svátost, kterou si pokřtění potvrzují svou příslušnost ke společenství věřících a uděluje se po dosažení duchovní dospělosti (nejčastěji kolem 18 let věku). Délka přípravy na přijetí svátosti biřmování je různá (většinou 1-2 roky). Do přípravy v ČR každý rok vstupuje přes 4000 mladých křesťanů (cca 1600 mladých z české provincie a 2400 z moravské). „Biřmováním se rozšiřuje poznání náboženských pravd a prohlubuje se i praktické chápání základních vztahů člověka s Bohem, i člověka s člověkem," říká ve svém zamyšlení o svátosti biřmování litoměřický biskup Jan Baxant. Tradičně bývá svátost biřmování udělována o slavnosti seslání Ducha Svatého – svátek Letnic.

V ČR je každoročně pokřtěno ca 20 tisíc osob, z toho ca 15 tis. dětí do jednoho roku, 3 až 4 tisíce dětí staršího věku a 1200 dospělých. Dospělí žadatelé o křest bývají křtěni většinou na Bílou sobotu o Velikonoční vigilii. Katechumeni přijímají svátost biřmování společně se křtem, nejčastěji na Bílou sobotu. Letos se připojí k ostatním biřmovancům, protože udělení svátosti křtu bylo z důvodu pandemie covid-19 přesunuto z Velikonoc právě na Svatodušní svátky, které nás čekají tento víkend. Jedná se o téměř 1200 dospělých (a dospívajících) katechumenů, kteří jsou jinak křtění i biřmovaní obvykle při velikonoční vigilii (2/3 z těchto katechumenů je připravováno na křest a biřmování v České provincii, kde je tradičně víc obrácených dospělých osob).

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020