Navzdory neobvyklé situaci Noc kostelů 2020 nabízí zajímavý program

Koncerty, přednášky, projížďky na veteránech, výstup do věží, výstavy nebo aktivity pro děti. To všechno nabízí letošní Noc kostelů v českých a moravských diecézích. Letošní 12. ročník bude díky specifické situaci zcela odlišný od předchozích let. Bude komornější, s užší programovou nabídkou než bylo zvykem, i přesto alezajímavý. Do letošního ročníku se aktuálně zapojilo 1090 kostelů a modliteben.
Publikováno: 2. 6. 2020 14:45
Programy jsou vzhledem k letošní mimořádné situaci stále aktualizovány na webových stránkách www.nockostelu.cz nebo na Facebooku Noci kostelů.  Prosíme všechny, aby si před akcí ověřili, zda nenastaly změny.

Olomoucká arcidiecéze

„Noc kostelů zve k návštěvě už řádku let. Teď je zvláštní příležitost, abychom přišli s vděčností do ticha chrámu poděkovat. Vždyť máme za co,“ vybízí k účasti na letošní, do značné míry jiné, Noci kostelů arcibiskup Jan Graubner. Pokračuje  „Doznívající epidemiologická opatření i obyčejný zájem o druhého nabádají spíš ke komornějšímu prožití, to ale nemusí nijak škodit: vždyť kostel sám je program a pozvat druhé, aby chvíli setrvali v jeho tichu, je to nejlepší, co jim můžeme nabídnout.“

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se uskuteční v 18.00 v olomoucké modlitebně Bratrské jednoty baptistů, přítomen mu bude biskup Antonín Basler, hejtman Ladislav Okleštěk a primátor Olomouce Miroslav Žbánek i zástupci dalších zúčastněných církví.

V rámci zahájení bude lidem představen také průvodce, který zájemce zavede na místa spjatá v Olomouci s osobní přítomností tří světců: sv. Jana Sarkandra, sv. Jana Pavla II. a sv. Matky Terezy. Průvodce připravilo arcidiecézní Centrum pro kulturu k letošnímu jubilejnímu roku, kdy si během jarních měsíců připomínáme 400 let od mučednické smrti sv. Jana Sarkandera a zároveň 25. výročí jeho svatořečení sv. Janem Pavlem II. v Olomouci, dále 100 let od narození papeže sv. Jana Pavla II. a také 30 let od příjezdu sv. Matky Terezy do Olomouce. Lidé tak mohou nejen v rámci Noci kostelů projít ve stopách zmíněných světců katedrálu, Arcibiskupský palác, kostel sv. Michala, Sarkandrovu kapli nebo sloup Nejsvětější Trojice se Sarkandrovou sochou.

Letošní Noc kostelů bude mít také zajímavý interaktivní prvek: živé vstupy ze všech českých a moravských diecézí. Z Olomouce se bude živě vysílat od 20 hodin. Lidé budou moci se do programu zapojit svými dotazy, připravena je i soutěž o ceny. 

Pražská diecéze

I přes pomalu se rozvolňující přísná opatření související s „koronakrizí“ nabízí pražská arcidiecéze přes 200 otevřených kostelů, kaplí a modliteben. 

Připraveny jsou programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle návštěvník nedostane. U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou. Programová brožura letos z časových důvodů k dispozici nebude, zato bude možné navštívit řadu míst virtuálně díky streamování některých programů, přímému vysílání TV Noe a novým 3D vizualizacím. 

Zájemci, kteří se rozhodnou strávit letošní Noc kostelů raději ještě doma se budou moci virtuálně projít například kostelem sv. Jana Nepomuckého na Skalce na pražském Karlově náměstí, vykopávkami chrámu sv. Vavřince (včetně dosud nepřístupných míst) či bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Televize Noe odvysílá 12. 6. od 19 hodin unikátní živý program z různých kostelů všech osmi diecézí.

Brněnská diecéze

V Brně na sídlišti Lesná bude jistě velkým lákadlem program v nově budovaném kostele blahoslavené Marie Restituty, kde představí dokument o životě patronky kostela či audiovizuální pořad o průběhu stavby. V aktuálně rekonstruovaných Zahradách pod Petrovem vystoupí brněnský písničkář a violoncellista Pavel Čadek, katedrálu sv. Petra a Pavla zase  rozezní výroční koncert Besedy brněnské. Kostel sv. Michala nabídne vystoupení dětského souboru Zobáčci, program tanečního divadla MIMI FORTUNAE či svědectví o zdravotnické pomoci lidem bez domova s názvem Medici na ulici. Také mimobrněnská místa připravují zajímavé programy. Dvacítka kostelů, kaplí a modliteben v regionu Kloboucka nabízí návštěvnický okruh s názvem Noc kostelů pro zvědavce. Trasy mezi jednotlivými kostely připravují též v Mikulově, Znojmě, Třebíči a Jihlavě. Pestrou nabídku doplňují i poprvé otevřené zámecké kaple v Rosicích, kaple sv. Kříže – hrobka rodu Dubských na lysickém hřbitově a nedávno zbudovaná kaple P. Marie v Hruškách.
Všem, kteří se nemohou pátečního večera zúčastnit, přiblíží TV Noe dění v brněnské diecézi 12. 6. v čase od 20:30 do 21:00 hodin.

Královehradecká diecéze

Netradiční nabídkou letošního ročníku bude živý přenos pro televizi Noe z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí, kde se uskuteční varhanní koncert s mluveným slovem. Během celé Noci bude možnost zapalovat svíčky v přilehlém parku a vzpomenout na všechny, kdo podlehli letošní pandemii nebo poděkovat všem, kteří v této krizi pomáhají.
V kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci, po ekumenickém zahájení, bude zpřístupněna vernisáž výstavy fotografií „Svět indických dětí“ v rámci projektu Adopce na dálku a beseda s jejím autorem Vojtěchem Homolou.
V Dymokurech, v kostele Zvěstování Páně, zazní koncert pro sólovou harfu „ Jak krásný je svět“ Zbyňky Šolcové. Bude to premiéra nového koncertního pořadu harfového repertoáru a i ukázka autorské tvorby interpretky.
 V kostele sv. Martina, v Holicích, se uskuteční beseda s jáhnem Milanem Novotným, který se v dubnu vrátil z půlroční mise v Afghánistánu. Během celého večera bude ve věži probíhat výstava k 75. výročí konce 2. světové války.
Velmi zajímavý program připravil Sbor kněze Ambrože CČSH v Hradci Králové. Od puštění unikátního keramického pohyblivého betlému z dílny Františka Juračky, přes čtení básniček z knihy Boží Zoo, varhanní koncert od Petra Šajvla až po výstavu a komentovanou prohlídku k 100. výročí husitské církve.

Ostravsko-opavská diecéze

Své brány 12. 6. v ostravsko-opavské diecézi otevře 83 církevních objektů. „V souvislosti s koronavirem máme sice méně přihlášených kostelů asi o třicet, ale o to více naprosto nových objektů, kterých je nejvíc za celou dobu trvání akce – celkem sedmnáct,“ upřesňuje koordinátorka Noci kostelů Magdaléna Kocychová.
Letošní přípravy Noci kostelů nebyly podle ní rozhodně nudné ani stereotypní, protože bylo nutné reagovat na spoustu změn a podnětů. Co zůstalo konstantou, je kreativita jednotlivých organizátorů. Například v Sudicích zahájí Noc kostelů v 18.00 mší svatou a následným oslavným zpěvem Panny Marie východního ritu – Akatist Bohorodičky Panny Marie. Raritou je také vystoupení teprve osmiletého varhaníka Štěpána Ponči, který svojí hrou rozezní chrám sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. V Ostravě-Radvanicích zase budou vyprávět evropští dobrovolníci, jak vidí Ostravu po 10 měsících náročného pobytu včetně karantény. Na mnoha místech připravili farnosti a sbory také zajímavý program pro děti jako třeba v evangelickém sboru Na Rozvoji v Českém Těšíně, kde budou lítat drony a vrtulníky a zájemci si mohou vyzkoušet rychlá autíčka na dálkové ovládání. Organizátoři ví, že je důležité také kromě zajímavého programu nabídnout možnost duchovních rozhovorů, prostor na ztišení se nebo zapálení svíčky za někoho blízkého.
Již tři roky zůstávají v ostravsko-opavské diecézi také konstantou celobarevné Poutnické novinky. Kromě map, ve kterých jsou zanesené otevřené objekty, přináší také tipy na program, který jednotlivý organizátoři nabízí a další zajímavé články. Třetí číslo otvírá biskup Martin David svým zamyšlením nad mottem akce a čtenář v něm najde také laskavý rozhovor s písničkářem Pavlem Helanem, silný příběh manželů, kteří ‚ za sebou nezabouchli dveře‘ a svědectví ‚Jak mě Bůh učil zacházet s časem‘ a nechybí v něm ani stránka pro nejmenší a osmisměrka o ceny. Poutnické novinky jsou distribuovány do různých institucí od kulturních zařízení, infocenter až po úřady obcí ještě před Nocí kostelů.  
„Letos se připravujeme také na užší spolupráci s televizí Noe, která bude ten večer informovat z některých míst živě a také na nově zavedené online streamování pátečního večera. Některá překvapení jsme si museli schovat na příští rok,“ uzavírá Magdaléna Kocychová.

Českobudějovická diecéze

V českobudějovické diecézi se k 1.6.2020 hlásí do akce Noc kostelů téměř 70 komunit spojených s kostely a modlitebnami šesti různých křesťanských církví. Oproti minulým rokům bude vzhledem k současné situaci a s ní spojené dlouhodobé nejistotě pořadatelů počet zúčastněných kostelů nižší. Všechny zapojené kostely si zájemci mohou volně prohlédnout a ve většině míst budou navíc připraveny komentované prohlídky.
 
Naše Pastorační středisko také letos poprvé připravilo unikátní projekt Virtuální Noc kostelů, určený především pro lidi, kteří z nejrůznějších důvodů na Noc kostelů nemohou přijít a osobně se jí zúčastnit. Více než 5 hodin dlouhý videoprogram bude vysílán 12. června již od 16:00 na YouTube kanálu prolidi.online a bude se skládat například z katecheze pro děti, přednášky o Božím služebníku biskupovi Josefu Hlouchovi, mše svaté a komentovaných prohlídek pěti význačných chrámů z českobudějovické diecéze.

Nejzajímavější části programů v diecézi:
Nejbohatší bude program v krajském městě – Noc kostelů proběhne celkem v 10 kostelech tří křesťanských církví. V katedrále sv. Mikuláše zazní Hudba z kůru – regenschori Karel Ochozka se svými hosty. Klášterní kostel Obětování Panny Marie uvede koncert Kateřiny Kůsové a Mariany Křiklavové „Harfa a hlas“ v křížové chodbě a koncert staré hudby v podání souboru Cantus Firmus.  Kostel sv. Vojtěcha připravil kromě jiného prohlídku míst, do kterých se v kostele jinak nepodíváte a setkání se svatým z minulosti.
 V Soběslavi se lidé mohou připojit k ekumenická procházce mezi katolickými kostely sv. Petra a Pavla, kostela sv. Víta a evangelickým kostelem a proběhne také beseda o „zelené“ encyklice „Laudato sí“.  
V klášterním kostele sv. Felixe v Sušici bude zahájena výstava dokumentárních fotografií Vladimíra Černého o zapomenutých a obnovovaných místech Šumavy.
V Táboře bude Noc kostelů zahájena společnou ekumenickou bohoslužbou na Žižkově náměstí. Součástí programové nabídky bude mimo jiné volný vstup na věž kostela Proměnění Páně (věž je vysoká 87 metrů). V kostele sv. Filipa a Jakuba (nejstarší sakrální stavba na území města Tábor) uspořádá starokatolická církev kromě dalšího programu meditaci s hudebním nástrojem sundrum, včetně možnosti si sundrum vyzkoušet.
V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně zazní barokní varhanní skladby pro liturgii v podání Marie Zahrádkové a varhanní improvizace Jürgena Essla.

Litoměřická diecéze

V litoměřické diecézi se do letošní Noci kostelů připojilo zatím 174 kostelů, například kostel Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem, kde Ing. Eva Vyletová z pražského Národního památkového ústavu představí gotickou zákristii kostela, kostel Povýšení sv. Kříže v Děčíně nabídne návštěvníkům ukázky ručního zvonění, prezentaci historických varhan Rieger včetně historického popisu, hudební ukázky a varhanního koncert z tvorby francouzských skladatelů, včetně unikátních skladeb pouze pro varhanní pedál a také vystoupení pěveckého sdružení SaH Děčín.

Celovečerní program nabídne Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou prohlídkou prostor obou kostelů, nově i věže katolického kostela, výstavou liturgických předmětů, bude zde také možnost ztišení a modliteb a rozhovoru s duchovními.

V Chomutově bude otevřený kostel Nanebevzetí Panny Marie, který nabídne koncert Vokální instrumentální skupiny Madrigal a komentovanou prohlídku kostela. Během celého večera si bude možné prohlédnout výstavu barokních a současných kněžských ornátů a fotografie ze života farnosti. Za zmínku také stojí Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí, která nabídne dvě výstavy: V srdci paní Zdislavy a Svatá Zdislava - skvělá manželka a milující matka. Do 22:00 bude otevřena v Jablonném i vyhlídková věž. V Liberci bude otevřen například kostel sv. Antonína Velikého, který nabídne výstavu fotografií z průběhu oprav kostela od roku 1990, bude možné se také podívat na vyhlídku z kostelní věže a na komentovanou prohlídku kostela. V Litoměřicích bude možné navštívit například katedrálu sv. Štěpána a kostel a klášter sv. Ludmily, kde bude připravený program také pro děti, výtvarná dílnička na téma sv. Zdislava, patronka rodin nebo hudební vystoupení. 

Plzeňská diecéze

V plzeňské diecézi se během letošní Noci kostelů otevře 71 kostelů a bohoslužebných míst.

Chebská farnost o letošní Noci kostelů nabízí putování po některých zničených kostelích a kaplích na území farnosti. Putování pracuje s tématem kostelů zmizelých a zničených, ale také kostelů uzavřených během nouzového stavu v posledních týdnech. Putování také navazuje na Týden Laudato si, v rámci kterého jsme si v neděli 24. května 2020 připomněli páté výročí vydání encykliky papeže Františka o péči o společný domov Laudato si.

Mnoho kostelů v plzeňské diecézi si pro své návštěvníky při Noci kostelů připravilo hudební program. V kostele sv. Jiří v Horním Slavkově zazní slavnostní fanfáry z ochozu věže a koncert hornového souboru Základní umělecké školy. V kostele sv. Anny rovněž v Horním Slavkově proběhne koncert klasické hudby v podání dámského komorního Tria Piacere. Kostel sv. Václava v Lokti nabídne koncert ženského pěveckého sboru Luběnky. V karlovarském kostele Nanebevstoupení Páně vystoupí smyčcové kvarteto Karlovarského symfonického orchestru pod vedením Tatiany Skalkové.
Možnost ztišit se a v klidu rozjímat při svíčkách budou mít návštěvníci kostela Nejsvětější Trojice ve Valeči.

V Rokycanech provedou zájemce po všech čtyřech místních kostelech. Procházka s výkladem začne od hlavního vchodu do kostela Panny Marie Sněžné a zakončena bude u evangelického kostela.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Evropské dotační možnosti pro poskytovatele sociálních služeb

I v novém programovém období EU pokračuje dotační podpora pro poskytovatele sociálních služeb, a to jak na investiční aktivity, tak na ty neinvestiční. Kromě sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. je podpora směřována i do sociálního bydlení, sociálního podnikání a vzdělávání zaměstnanců.
07.12.2022

Kdo si odnese letos ceny SIGNÁLY AWARDS 2022 ?

06.12.2022

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022