Online Liturgie hodin má novinku - k dispozici je v latinském jazyce

Datum publikace29. 5. 2020, 10.30

Projekt Online Liturgie hodin: Breviar.sk, v české mutaci Breviar.cz, které se již dvacet let věnují aktivní dobrovolníci, přináší novinku. K českému, slovenskému a maďarskému jazyku se od 16. května 2020 přidala latina.

Foto: Breviar.cz, TK KBS

Projekt Online Liturgie hodin funguje, kromě běžné webové stránky, také jako bezplatná offline (nevyžaduje připojení na internet) aplikace, která zpřístupňuje denní modlitbu církve, modlitbu liturgie hodin, uživatelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Pro systém Apple iOS je latinská verze v procesu přípravy. Aplikace jsou bezplatné a dostupné na Google Play a v AppStore. Online je latinský breviář k dispozici na adrese breviar.sk/la.

„Jednoduše můžeme říci, že jde o kompletní latinský breviář,“ informoval správce projektů on-line breviáře Juraj Vidéky. „Je to několikaletá, drobná a mravenčí práce na textech, které jsme museli ve vlastní režii přenášet do elektronické verze našich HTML souborů, na které spolupracovalo několik kněží i laiků. Vytvořilo se tak dílo, které přesahuje hranice Slovenska,“ dodal. Povolení k použití textů vydalo vatikánské vydavatelství Libreria Editrice Vaticana (LEV), které je součástí Dikasterie pro komunikaci Svatého stolce. Autoři aplikace povolení uhradili z vlastních zdrojů.

Stránka Liturgie hodin Breviar.sk, která funguje od roku 2000 a její česká mutace Breviar.cz od roku 2007, běží na serverech Slovenské biskupské konference. Díky mnoha dobrovolníkům spatřilo světlo světa dílo, které se postupně rozšiřuje a poskytuje stále více novinek. Liturgie hodin (resp. posvátné oficium) je denní modlitba katolické církve latinského obřadu (římskokatolíci). Modlí se ji kněží, řeholníci a také laici.

Zdroj: TK KBS

Autor článku: TS ČBK