Online Liturgie hodin má novinku - k dispozici je v latinském jazyce

Projekt Online Liturgie hodin: Breviar.sk, v české mutaci Breviar.cz, které se již dvacet let věnují aktivní dobrovolníci, přináší novinku. K českému, slovenskému a maďarskému jazyku se od 16. května 2020 přidala latina.
Publikováno: 29. 5. 2020 12:30

Foto: Breviar.cz, TK KBS

Projekt Online Liturgie hodin funguje, kromě běžné webové stránky, také jako bezplatná offline (nevyžaduje připojení na internet) aplikace, která zpřístupňuje denní modlitbu církve, modlitbu liturgie hodin, uživatelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Pro systém Apple iOS je latinská verze v procesu přípravy. Aplikace jsou bezplatné a dostupné na Google Play a v AppStore. Online je latinský breviář k dispozici na adrese breviar.sk/la.

„Jednoduše můžeme říci, že jde o kompletní latinský breviář,“ informoval správce projektů on-line breviáře Juraj Vidéky. „Je to několikaletá, drobná a mravenčí práce na textech, které jsme museli ve vlastní režii přenášet do elektronické verze našich HTML souborů, na které spolupracovalo několik kněží i laiků. Vytvořilo se tak dílo, které přesahuje hranice Slovenska,“ dodal. Povolení k použití textů vydalo vatikánské vydavatelství Libreria Editrice Vaticana (LEV), které je součástí Dikasterie pro komunikaci Svatého stolce. Autoři aplikace povolení uhradili z vlastních zdrojů.

Stránka Liturgie hodin Breviar.sk, která funguje od roku 2000 a její česká mutace Breviar.cz od roku 2007, běží na serverech Slovenské biskupské konference. Díky mnoha dobrovolníkům spatřilo světlo světa dílo, které se postupně rozšiřuje a poskytuje stále více novinek. Liturgie hodin (resp. posvátné oficium) je denní modlitba katolické církve latinského obřadu (římskokatolíci). Modlí se ji kněží, řeholníci a také laici.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Ježíš se neustále modlí s námi

Dopoledne se ve vatikánské aule Pavla VI. sešla přibližně stovka lidí na generální audienci.
28.10.2020

Evropská Unie - příležitosti, které přináší a jak je využít?

Pro někoho dar, pro jiné droga, závislost a korupční pokušení. Pokusíme se společně prozkoumat příležitosti a rizika, která přinášejí eurofondy i jiné cizí zdroje financí a to na konkrétních příkladech projektů komunit v malých a středních obcích. Podíváme se, jak škodlivé je dělení původně organického a propojeného života dle ostrých hran uměle vytvořených úřednických programů a jim přizpůsobených projektů a budeme hledat způsoby a cesty, jak toto škodlivé dělení překonat.
27.10.2020

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
27.10.2020

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
27.10.2020

Arcibiskup Jan Graubner k letošní Červené středě

Letos 25. listopadu si budeme v České republice již potřetí připomínat tzv. Červenou středu, která je věnovaná lidem, kteří jsou ve světě pronásledovaní svoji pro víru. Přinášíme vám zamyšlení předsedy ČBK, arcibiskupa Jana Graubnera.
27.10.2020