Online Liturgie hodin má novinku - k dispozici je v latinském jazyce

Projekt Online Liturgie hodin: Breviar.sk, v české mutaci Breviar.cz, které se již dvacet let věnují aktivní dobrovolníci, přináší novinku. K českému, slovenskému a maďarskému jazyku se od 16. května 2020 přidala latina.
Publikováno: 29. 5. 2020 12:30

Foto: Breviar.cz, TK KBS

Projekt Online Liturgie hodin funguje, kromě běžné webové stránky, také jako bezplatná offline (nevyžaduje připojení na internet) aplikace, která zpřístupňuje denní modlitbu církve, modlitbu liturgie hodin, uživatelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Pro systém Apple iOS je latinská verze v procesu přípravy. Aplikace jsou bezplatné a dostupné na Google Play a v AppStore. Online je latinský breviář k dispozici na adrese breviar.sk/la.

„Jednoduše můžeme říci, že jde o kompletní latinský breviář,“ informoval správce projektů on-line breviáře Juraj Vidéky. „Je to několikaletá, drobná a mravenčí práce na textech, které jsme museli ve vlastní režii přenášet do elektronické verze našich HTML souborů, na které spolupracovalo několik kněží i laiků. Vytvořilo se tak dílo, které přesahuje hranice Slovenska,“ dodal. Povolení k použití textů vydalo vatikánské vydavatelství Libreria Editrice Vaticana (LEV), které je součástí Dikasterie pro komunikaci Svatého stolce. Autoři aplikace povolení uhradili z vlastních zdrojů.

Stránka Liturgie hodin Breviar.sk, která funguje od roku 2000 a její česká mutace Breviar.cz od roku 2007, běží na serverech Slovenské biskupské konference. Díky mnoha dobrovolníkům spatřilo světlo světa dílo, které se postupně rozšiřuje a poskytuje stále více novinek. Liturgie hodin (resp. posvátné oficium) je denní modlitba katolické církve latinského obřadu (římskokatolíci). Modlí se ji kněží, řeholníci a také laici.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020