banner sekce
Sekce

Mládež

Pokračujeme v mezinárodní spolupráci v oblasti pastorace mládeže

Po listopadovém setkání ve slovenských Bojničkách, se ředitel Sekce pro mládež Kamil Strak tento týden online setkal ze zástupci MEKT. Hlavním tématem bylo sdílení zkušeností v době koronaviru.
Publikováno: 29. 5. 2020 9:00

Projekt MEKT začal v roce 2004 setkáním nazvaným Mittel Europeische Katolische Tagen a odtehdy  tyto krajiny (Slovensko, Rakousko, Bosna-Hercegovina, Maďarsko, Slovinsko a Česká republika) spolupracují. Střetávají se vždy v jiné členské krajině, vyměňují si zkušenosti a plánují některé společné aktivity.

Rakouští sousedé byli nuceni odložit projekt 72 hodin na jaro příštího roku, aby zabezpečili bezpečnost starších lidí, kteří jsou často příjemci projektu. Mladí z Bosny a Hercegoviny byli nově vzděláváni online, včetně animátorského kurzu. Zástupci se pochlubili úspěchem, kdy začali na 4 tisících uživatelů a končili na 40 tisících. V Maďarsku mohli mladí během online adorace psát úmysly, kdy se na mapě země zobrazila jejich místa. Za Česko jsme informovali o rozjezdu mnoha videoprojektů, převážně myšlenek na den.

Rada pro mládež Slovenska vnímá od mladých větší hlad po spiritualitě, zároveň si pokládá otázku, jak doprovodit z on-line prostoru zpět k setkávání face-face.

Příští setkání je naplánované na 8. - 9. prosince ve Vídni.

Autor článku:
Sekce pro mládež

Další aktuality

Varování (nejen) mladých křesťanů před online studiem Bible se sektou Sinčchondžhi

Sekta Sinčchondžhi (Shincheonji), která v minulých letech cílila především na mladé křesťany v pražských ulicích, se v posledních měsících přizpůsobila přesunu do online prostředí. Nadále sice využívá možnosti oslovování křesťanů na základě osobních kontaktů (oslovování rodiny a přátel studenta, případně mladých v jeho farnosti a jiném společenství), ale ve velké míře nyní ke kontaktování využívá sociálních sítí: jedná se především o Instagram, ale používá rovněž Facebook, Pinterest a další sítě.
10.08.2021

Proběhl akreditovaný kurz hlavních vedoucích dětských táborů

V prvním víkendu měsíce června proběhl kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů, do kterého se letos zúčastnilo dvacet vedoucích.
09.06.2021

Novou zábavou bylo streamování modliteb a mší

Diecézní centrum života mládeže MAMRE (DCŽM Mamre) je fara v Osové Bítýšce, která již více než dvacet let slouží všem mladým lidem. Na faře neustále žije a pracuje tým dvou kněží a čtyři mladí laičtí spolupracovníci. V akademickém roku 2020/2021 to jsou konkrétně: P. Juris Jeniš, P. Tomáš Žižkovský, Dan Fiala, Domča Forbelská, Lukáš Mráz a Maruška Kyliánová, která se podělila o své zkušenosti na DCŽM Mamre.
04.06.2021

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Čas slunce, prvního ovoce a volnosti. Konečně můžeme vydechnout úlevou a nadechnout se z plných plic. Nejen venku, ale i v červnovém IN! najdete spoustu slunce, zajímavostí, zodpovězených dotazů, ale také zamyšlení o tom, co znamená jít s Pánem.
28.05.2021

Úřad pro laiky: Diecézní den mládeže je „epochální pastorační prioritou“

Úřad pro laiky, rodinu a život dnes zveřejnil nový pastorační dokument, který se zaměřuje na slavení Světového dne mládeže na diecézní úrovni. Příručku, kterou 22. dubna – ve výroční den předání kříže Světových dní mládeže – schválil papež František, dnes představili její autoři ze zmíněného vatikánského úřadu v Tiskovém středisku Svatého stolce.
19.05.2021