Moravská zemská knihovna: "Akce K"

K 70. výročí "Akce K", která začala v noci ze 13. na 14. dubna 1950, připravila Moravská zemská knihovna v Brně nejenom tematickou výstavu, ale rovněž virtuální knihovnu. Ta se tak stává trvalým zdrojem pro poznání této bolestné části našich dějin.
Publikováno: 3. 6. 2020 11:45

"Likvidace řeholních řádů a kongregací byla součástí mocenského plánu na minimalizaci politického, kulturního i ekonomického vlivu katolíků v poúnorovém státě.

Akce K, která začala v noci ze 13. na 14. dubna 1950, patří k nejviditelnějším momentům realizace tohoto plánu. Zůstaly za ní nejenom lidské oběti, ale i opuštěné kláštery, které byly určeny pro civilní či vojenské použití, popřípadě k rozpadu, rozkradené či uloupené soubory nevyčíslitelné kulturní hodnoty a metaforicky řečeno, nezacelitelné rány v české kulturní i duchovní krajině.

Výstava byla původně plánována pro Galerii Moravské zemské knihovny, kde měla začít v den 70. výročí akce K. V důsledku uzavření knihoven kvůli pandemii koronaviru jsme se však rozhodli přenést její obsah do virtuálního prostředí. Toto řešení současně nabídlo nové možnosti prezentace, proto jsme výstavu přepracovali a doplnili o další soubory materiálů. Vznikla tak nejenom výstava, ale i virtuální knihovna. Ta má nyní podobu trvalého zdroje pro poznání této traumatické kapitoly českých dějin, " uvádějí v úvodu výstavy organizátoři výstavy,  jejímž iniciátorem je  Mgr. Jan Pavlíček, Ph.D.

Výstavu je možné zhlédnout zde: https://akcek.knihovny.cz

Zdroj: Moravská zemská knihovna

Soubory ke stažení

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020