Papež František: Bůh nás nikdy neopustí, je naším společníkem a průvodcem

Během své pravidelné středeční audience, která byla opět přenášena z knihovny Apoštolského paláce, pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných modlitbě, tentokrát modlitbě Abrahámově.
Publikováno: 3. 6. 2020 13:15

Papež František pokračoval v cyklu katechezí o modlitbě pátou částí, věnovanou Abrahámovi. Byla uvedena čtením z knihy Geneze (Gn 15,1,3-6), pojednávající o tom, jak Abrahám uvěřil v Hospodinův příslib, že se mu dostane potomstva. Papež na jeho osobě vysvětlil, že s tímto „otcem ve víře“ můžeme vidět nový způsob vztahu k Bohu.

Svatý otec připomněl, že Abrahám slyšel hlas, který rezonoval v jeho životě. Byl to „hlas, který ho povzbudil, aby odešel ze své vlasti, oddělil se od svých kořenů, aby se vydal k nové, jiné budoucnosti.“

Abrahámova důvěra v Boha

Papež zdůraznil, že Abrahám svůj odchod vykonal na základě důvěry a slibu, že „jeho potomstvo bude početnější než hvězdy na nebi.“
S důvěrou v Boží slovo dává jeho odchod „zrod novému způsobu chápání vztahu k Bohu. Z tohoto důvodu je praotec Abrahám v různých duchovních tradicích – židovské, křesťanské a muslimské – považován za dokonalého Božího muže, který je s to podřídit se Bohu, ačkoli Jeho vůle působí dojmem strohosti, ne-li přímo nesrozumitelnosti.

Od této chvíle „život věřícího začíná být chápán jako povolání, jako místo, kde se uskutečňuje příslib.“


Bůh jako společník a průvodce

Papež během své katecheze také popsal, jak v knize Genesis vidíme, že Abrahamova poslušnost slovu znamená radikální nový krok v náboženském vývoji člověka. Bůh již není nazírán pouze v kosmických úkazech, jako vzdálený Bůh, který může nahánět hrůzu. Bůh Abrahámův se stává „mým Bohem“, stává se Bohem, který vede naše kroky, který nás neopouští a je naším společníkem při našich dobrodružstvích. 

Citací z katechismu také papež zdůraznil, že je nejprve „Abrahámova modlitba vyjádřena především činy: je to člověk mlčení, na každé zastávce staví oltář Pánu“ (KKC, 2570).


Poslušnost a víra

„Takto se Abrahám důvěrně seznamuje s Bohem; je schopen s ním také diskutovat, ale vždycky poctivě. Rozmlouvá s Bohem a diskutuje...“ řekl papež František. A dodal, že Abrahám jde všude tam, kam ho vede Bůh, a to i u závěrečné zkoušky, kdy byl požádán, aby obětoval vlastního syna Izáka, syna svého stáří a jediného dědice. Papež zdůraznil, že „Sám Bůh zadržel Abrahámovu ruku, chystající se zasadit ránu, protože spatřil, že Abrahámova ochota je opravdu úplná.“

Na závěr své katecheze se papež modlil, abychom se mohli učit od Abrahámova příkladu - „modlit s vírou, vést dialog a diskutovat, ale vždycky s pohotovostí přijmout a splnit Boží slovo. Učme se mluvit s Bohem jako dítě se svým tatínkem, naslouchat, odpovědět, diskutovat. Avšak transparentně, jako dítě s otcem. Takové modlitbě nás učí Abrahám.

Celé znění papežovy promluvy naleznete zde

(Zdroj: Vatican News, překlad Milan Glaser)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020