Zemřel emeritní želivský opat Bronislav Ignác Kramár

V den liturgické památky Neposkvrněného srdce Panny Marie zemřel emeritní opat želivského kláštera Bronislav Ignác Kramár.
Publikováno: 20. 6. 2020 11:00

Narodil se ve Slovenské Nové Vsi 31. října 1945. Na kněze byl vysvěcen 19. června 1971 v Trnavě na Slovensku. Do Kanonie premonstrátů v Želivě vstoupil v roce 1976. Slavné sliby složil do rukou opata Víta Bohumila Tajovského tajně v době komunismu v roce 1979.

Po kněžském svěcení působil jako kaplan v Novém Městě nad Váhom, později byl ustanoven farářem v Čachticích a od roku 1983 spravoval farnost Pata v okrese Galanta.

V únoru 1999 byl zvolen opatem koadjutorem. Opatskou benedikci přijal z rukou nynějšího pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky 17. dubna 1999 v Opatském kostele Narození Panny Marie v Želivě. Kanonii vedl do roku 2013, kdy ze zdravotních důvodů podal rezignaci.

Poslední rozloučení proběhne při mši svaté v Katedrále sv. Jana Křtitele v Trnavě na Slovensku ve čtvrtek 25. června 2020 v 11:00 hod.

Potom bude tělo zesnulého uloženo do hrobu v jeho rodišti ve Slovenské Nové Vsi. 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022