Diecézní muzeum: Víra, naděje, láska

Letošní jubilea světců spjatých s brněnskou diecézí - sv. Jan Sarkandera, sv. Klementa Maria Hofbauera a sv. Zdislavy připomíná výstava Diecézního muzea v Brně s názvem „Víra, naděje, láska“. V kryptě katedrály sv. Petra a Pavla bude přístupná od 26. června do 4. října 2020.
Publikováno: 24. 6. 2020 12:00

V letošním roce si připomínáme významná výročí tří světců spjatých s brněnskou diecézí. Pro letní sezónu 2020 proto Diecézní muzeum v prostorách krypty brněnské katedrály připravilo výstavu Víra, Naděje, Láska, věnovanou sv. Janu Sarkanderovi,  sv. Klementu Maria Hofbauerovi a sv. Zdislavě.

"Slovo Víra v názvu výstavy symbolizuje sv. Jana Sarkandera, který pro svoji víru položil život. Naděje je v pojetí výstavy symbolem sv. Klementa Maria Hofbauera, jenž se stal pro Varšavu i Vídeň ve složité době plamenem, který ukazuje cestu. Láska pak připomíná patronku rodin sv. Zdislavu," vysvětluje ředitel Diecézního muzea v Brně Martin Motyčka.

V tomto roce je tomu 800 let, co se v Křižanově narodila sv. Zdislava (cca 1220‒1252). Její otec Přibyslav z Křižanova spravoval brněnský hrad a od roku 1238 byl purkrabím na hradě Veveří. Zdislava se okolo roku 1238 vdala za Havla z Lemberka a stala se příkladnou manželkou a matkou. Se souhlasem svého manžela vstoupila do třetího řádu sv. Dominika. Budovala kláštery a starala se o chudé.

Letos si připomínáme také 400 let od mučednické smrti kněze spjatého s působením na území brněnské diecéze sv. Jana Sarkandera (1576‒1620), který byl v roce 1609 v Brně v kostele u jezuitů vysvěcen na jáhna. V témže roce přijal kněžské svěcení v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na Petrově. Od roku 1615 byl ustanoven farářem v Boskovicích. Jelikož se nechtěl zpronevěřit pravdě a již jako holešovský farář vyzradit zpovědní tajemství, byl v Olomouci umučen. Sarkander byl spolu se sv. Zdislavou svatořečen při návštěvě papeže sv. Jana Pavla II. v Olomouci 21. května 1995.

Třetím jubilujícím světcem je sv. Klement Maria Hofbauer CSsR (1751‒1820), který pocházel z Tasovic u Znojma. Vstoupil do kongregace redemptoristů a působil ve Varšavě i ve Vídni. Zakládal nové řeholní domy, věnoval se charitativní práci a neustále působil v pastoraci prostého lidu, studentů i intelektuálů. Na Vídeňském kongresu v roce 1815 také významně zasáhl do směřování církve v rakousko-uherské monarchii. Zemřel ve Vídni před 200 lety. Bývá nazýván apoštolem Varšavy a Vídně.

Brněnská výstava reflektuje život a duchovní odkaz těchto mimořádných osobností a představuje umělecká díla z období 17. ‒ 20. století jako výraz úcty a obdivu k jejich svatému životu. Návštěvníci expozice mohou mimo jiné zhlédnout jednu z nejstarších soch sv. Jana Sarkandera z Vranova nad Dyjí datovanou do období kolem roku 1700, tedy ještě dlouho před jeho beatifikací v roce 1860. Svatý Jan je zde netradičně zobrazen v okamžiku mučení na skřipci. Farnost Boskovice zapůjčila původní Sarkanderovu kasuli se vzácnou gotickou výšivkou. Dalším unikátním exponátem, který ukazuje zobrazení tohoto světce, je návrh kanonizačního obrazu od Milivoje Husáka. Svatého Klementa Maria Hofbauera na výstavě především připomíná historizující malba od pražského akademického malíře Zikmunda Rudla z farnosti Vnorovy z roku 1909, kdy proběhla světcova kanonizace, či dřevěná socha z Prosiměřic z konce  19. století s německým invokačním textem. Svatou Zdislavu představuje například obraz Milivoje Husáka, který je návrhem pro oltářní obraz kostela sv. Zdislavy v Lavičkách, stejně jako obraz ze Znojma od akademické malířky Sabiny Kratochvílové.

Návštěvníci výstavy  se na dvanácti textových panelech seznámí nejen se životy sv. Zdislavy, sv. Jana Sarkandera a sv. Klementa Maria Hofbauera, ale ve zkratce též s osudy ostatních světců, kteří zanechali svoji stopu v naší diecézi. Věřící dostanou také prostor ke ztišení před relikviemi všech tří jubilujících světců.

Výstava Víra, Naděje, Láska je v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla otevřena denně mimo pondělí od 26. června do 4. října 2020 v časech 10-17 hodin, ve čtvrtek pouze do 16.15 hodin.

Realizaci expozice finančně podpořilo statutární město Brno v rámci projektu Kultura v areálu Petrova 2020.

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020