Nově zrekonstruovaný kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici se po dvou letech znovu otevře již tuto sobotu

V sobotu 27. června 2020 se po dvou letech intenzivních prací otevřou brány obnoveného poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Opravy tohoto chrámu bylo možné realizovat z finančních prostředků Evropské unie, Ministerstva pro místní rozvoj, nadace PPF a Libereckého kraje.
Publikováno: 25. 6. 2020 12:45
Foto: Jana Chadimová, Člověk a Víra

Slavnostní otevření

Otevření poutního areálu proběhne v sobotu v 10 hodin, během kterého budou požehnány jednotlivé části areálu: kostel, varhany, oltář a nakonec zvony.
 
„Hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Jan Baxant, koncelebrovat bude i apoštolský nuncius Charles D. Balvo. Protože je milovník hudby, jeho úkolem bude požehnat varhany.
Ve 13 hodin proběhne varhanní koncert na téma Magnificat, protože kostel je zasvěcen Navštívení Panny Marie. Zazní skladby mistrů pozdní renesance až vrcholného baroka tak, aby v plné kráse vynikly zvláštnosti obnovených varhan. Hrát bude profesor AMU Jaroslav Tůma,“ komentuje slavnostní otevření administrátor farnosti P. Stanislav Přibyl, CSsR, který měl celý projekt na starosti.
 
Následovat bude prezentace obnovy areálu a premiéra filmu (nejen) o obnově Horní Police, kde promluví i ti, kdo měli toto místo rádi, ale konce oprav se už nedožili. Na emporách a oratořích je navíc zřízena muzejní expozice o dějinách a duchovním významu poutního místa. Toto malé muzeum bude otevřeno v den slavnosti odpoledne.
 
„Hned následující den, v neděli 28. června, se od 10 hodin bude konat poutní slavnost Navštívení Panny Marie, protože v kraji se slaví kolem 2. července. Můžeme se těšit na to, že kostel bude více otevřený, bude možné si prohlédnout muzeum, shlédnout film, vyslechnout příběh místa. Uskuteční se koncerty a další kulturní akce. Samozřejmě na prvním místě jsou bohoslužby, minimálně vždy v neděli v 15 hodin a potom o mariánských svátcích. A v neděli v 18 hodin také nešpory, taková duchovní tečka pro náročné. Myslím ale, že to nejdůležitější je, aby místo bylo otevřené, aby bylo takovou zvoucí náručí: k návštěvě, k odpočinku, k povzbuzení, k modlitbě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl.

Rekonstrukce

Na rekonstrukci hornopolického areálu se podařilo již v roce 2016 získat dotaci z evropských prostředků. Celková finanční hodnota tohoto programu pro Horní Polici byla získána ve dvou etapách ve výši 121 499 727,- Kč. Rekonstrukci významnou finanční částkou 1 milion korun v roce 2019 a 1,5 milionu korun v roce 2020 podpořil také Liberecký kraj. Podpora přišla také z Ministerstva pro místní rozvoj a z nadace PPF. 

V první etapě, která se uzavírá slavnostním požehnáním 27. června 2020, byl opraven kostel, zvonice, pět věžiček na ambitech a prostranství mezi jednotlivými částmi areálu. Kostel má obnovené krovy a nové střechy, nové fasády a zrestaurovaná okna a dveře. Byl obnoven barokní odvodňovací systém. Novotou září zrestaurovaný hlavní oltář a dva boční oltáře v hlavní lodi, kazatelna a baldachýn, pod nímž původně leželo tělo římské mučednice sv. Kristýny. Celebrant usedne na zrestaurovaném křesle vévodkyně Anny Marie Karolíny z roku 1756. V hlavní lodi kostela byla zrestaurována štuková výzdoba, obnoveny barokní nástropní malby, restaurátorským zásahem prošly balustrády na kůru a emporách. Samozřejmostí je nová elektroinstalace, citlivé osvětlení, zabezpečovací, kamerový a protipožární systém.

Ve zvonici byla opravena báň, obnovena fasáda a sochařská výzdoba Ondřeje Dubkeho. V patru zvonice se nachází zvonová stolice, na níž visí tři nové zvony od Petra Rudolfa Manouška. Byly odlity v roce 2019 v holandském Astenu a na počest investorky areálu nesou jména Marie, Anna a František. Největší zvon Marie váží 970 kg. Zvony budou požehnány na závěr mše svaté a budou zvonit každý den v poledne díky elektrickému vyzváněcímu systému. O patro výše se nachází hodinový stroj z přelomu 18. a 19. století, který byl citlivě zrestaurován a doplněn o elektrické natahování a automatické seřizování podle rádiového signálu.

Kolem kostela se zachovala původní barokní štětová dlažba a byl položen nový travní koberec. Podobná dlažba byla zhotovena na prostranství mezi farou a zvonicí. Tento prostor doplněný osmi lipami a doplněný lavičkami, zve k odpočinku.

„Požehnáním obnoveného kostela sice končí první etapa prací, ale život právě začíná. Areál bude otevřen každý den a čekají nás kromě liturgických oslav také různé kulturní události. Opravy budou pokračovat na jaře roku 2021 obnovou ambitů. Věříme, že koncem roku 2021 se poutní místo zaskvěje v plné kráse,“ dodává P. Stanislav Přibyl.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020