Arcibiskupství si připomíná oběť Milady Horákové

Věnec květin na symbolický hrob Milady Horákové na pražském Vyšehradě položil v pátek 26. června kardinál Dominik Duka. Uctil tak oběť demokratické političky, od jejíž popravy komunistickým režimem uplyne v sobotu 27. června rovných 70 let.
Publikováno: 26. 6. 2020 23:15

Na Vyšehrad se kardinál Duka vydal cestou z pietního shromáždění na ďáblickém hřbitově, kde si političtí vězni na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů tradičně připomínají oběti komunistického režimu. Součástí tohoto Čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby nemluvňat vězeňkyň z Věznice Pankrác a jsou zde pohřbeni i parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Na tomto Čestném pohřebišti byla před pár lety provedena i exhumace umučeného pátera Josefa Toufara.

Na pietním shromáždění vedle zástupců politických vězňů, vrchního zemského rabína Karola Sidona či historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů promluvil také kardinál Dominik Duka. „Jsme svědky toho, jak se základní hodnoty a ideály z naší společnosti vytrácejí. Jako by se vytrácelo vědomí o tom, co se v této zemi odehrálo,“ uvedl kardinál Duka. A dodal: „Generál Heliodor Píka řekl krátce před smrtí svému synovi Milanu. ,Nemsti se, ale očisti´. Naší povinností je nemstít se, ale očistit. Bez očisty nedokážeme žít pro ty ideály, za něž ti, kdo zde odpočívají, položili život.“  

Sedmdesáté výročí popravy Milady Horákové si pražské arcibiskupství připomíná i černým praporem a státní vlajkou vyvěšenými na arcibiskupském paláci.

Text: Jiří Prinz 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020