Lupa
Obsah
Portál

Arcibiskupství si připomíná oběť Milady Horákové

Datum publikace26. 6. 2020, 21.15
TiskTisk

Věnec květin na symbolický hrob Milady Horákové na pražském Vyšehradě položil v pátek 26. června kardinál Dominik Duka. Uctil tak oběť demokratické političky, od jejíž popravy komunistickým režimem uplyne v sobotu 27. června rovných 70 let.

Na Vyšehrad se kardinál Duka vydal cestou z pietního shromáždění na ďáblickém hřbitově, kde si političtí vězni na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů tradičně připomínají oběti komunistického režimu. Součástí tohoto Čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby nemluvňat vězeňkyň z Věznice Pankrác a jsou zde pohřbeni i parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Na tomto Čestném pohřebišti byla před pár lety provedena i exhumace umučeného pátera Josefa Toufara.

Na pietním shromáždění vedle zástupců politických vězňů, vrchního zemského rabína Karola Sidona či historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů promluvil také kardinál Dominik Duka. „Jsme svědky toho, jak se základní hodnoty a ideály z naší společnosti vytrácejí. Jako by se vytrácelo vědomí o tom, co se v této zemi odehrálo,“ uvedl kardinál Duka. A dodal: „Generál Heliodor Píka řekl krátce před smrtí svému synovi Milanu. ,Nemsti se, ale očisti´. Naší povinností je nemstít se, ale očistit. Bez očisty nedokážeme žít pro ty ideály, za něž ti, kdo zde odpočívají, položili život.“  

Sedmdesáté výročí popravy Milady Horákové si pražské arcibiskupství připomíná i černým praporem a státní vlajkou vyvěšenými na arcibiskupském paláci.

Text: Jiří Prinz 

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou