Arcibiskupství si připomíná oběť Milady Horákové

Věnec květin na symbolický hrob Milady Horákové na pražském Vyšehradě položil v pátek 26. června kardinál Dominik Duka. Uctil tak oběť demokratické političky, od jejíž popravy komunistickým režimem uplyne v sobotu 27. června rovných 70 let.
Publikováno: 26. 6. 2020 21:15

Na Vyšehrad se kardinál Duka vydal cestou z pietního shromáždění na ďáblickém hřbitově, kde si političtí vězni na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů tradičně připomínají oběti komunistického režimu. Součástí tohoto Čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby nemluvňat vězeňkyň z Věznice Pankrác a jsou zde pohřbeni i parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Na tomto Čestném pohřebišti byla před pár lety provedena i exhumace umučeného pátera Josefa Toufara.

Na pietním shromáždění vedle zástupců politických vězňů, vrchního zemského rabína Karola Sidona či historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů promluvil také kardinál Dominik Duka. „Jsme svědky toho, jak se základní hodnoty a ideály z naší společnosti vytrácejí. Jako by se vytrácelo vědomí o tom, co se v této zemi odehrálo,“ uvedl kardinál Duka. A dodal: „Generál Heliodor Píka řekl krátce před smrtí svému synovi Milanu. ,Nemsti se, ale očisti´. Naší povinností je nemstít se, ale očistit. Bez očisty nedokážeme žít pro ty ideály, za něž ti, kdo zde odpočívají, položili život.“  

Sedmdesáté výročí popravy Milady Horákové si pražské arcibiskupství připomíná i černým praporem a státní vlajkou vyvěšenými na arcibiskupském paláci.

Text: Jiří Prinz 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Katolická charismatická konference bude letos online

Katolická charismatická konference 2021 se z pochopitelných důvodů ani letos v Brně neuskuteční. Místo ní se bude konat jednodenní program vysílaný TV Noe a prostřednictvím internetu již tuto sobotu 26. června 2021. Letošní motto zní: „Můj Bůh září do mých temnot.“ (Ž 18,29b) Přinášíme vám program.
23.06.2021

Papež František: Evangelizace vyžaduje, abychom kráčeli i neznámými cestami

Na pravidelné generální audienci zahájil papež František nový cyklus katechezí. Tentokrát bude hlavním tématem jeho promluv List svatého Pavla Galaťanům, v němž apoštol zdůrazňuje problémy, kterým čelila křesťanská společenství v Galacii, a které jsou v moha aspektech důležité i pro život církve v dnešní době.
23.06.2021

Odpustky ke Světovému dni prarodičů a starých lidí

U příležitosti prvního Světového dne prarodičů a starých lidí bude možné získat plnomocné odpustky pro sebe a pro duše v očistci. Informuje o tom Apoštolská penitenciárie.
23.06.2021

Papež ke dni prarodičů: Střežte kořeny, předávejte víru mladým a pečujte o nejmenší

V neděli 25. července se bude slavit první Světový den prarodičů a starých lidí. Svatý otec pro něj zvolil motto parafrázující Ježíšova slova z Matoušova evangelia: „Já jsem s tebou po všechny dny“ (srov. Mt 28,20) a doprovodil je zvláštním videoposelstvím, které bylo dnes zveřejněno ve Vatikánu.
23.06.2021

Andrew Small sekretářem Papežské komise pro ochranu nezletilých

Papežská komise pro ochranu nezletilých má nového sekretáře. Stal se jím americký oblát, P. Andrew Small OMI. Své jmenování vnímá jako signál, že Komise vstupuje do nové fáze své činnosti. Papež chce ještě silněji zdůraznit roli ochrany nezletilých v rámci celé církve a vyzdvihnout roli římské kurie - řekl otec Small Vatikánskému rozhlasu.
23.06.2021