Biskupové a zástupci řeholí se sejdou na Velehradě

Ve dnech 4. a 5. července se na Velehradě uskuteční již 21. ročník Dnů lidí dobré vůle a Národní cyrilometodějská pouť. 6. a 7. července se na tomto poutním místě bude konat i 123. plenární zasedání ČBK. Biskupové českých a moravských diecézí a zástupci řeholí v ČR se sejdou nejen k připomínce našich duchovních kořenů, ale projednají i aktuální záležitosti života katolické církve.
Publikováno: 1. 7. 2020 2:00

Letošní slavnosti proběhnou v omezeném režimu – pouze s místenkou jak na benefiční koncert, tak na slavnostní bohoslužbu. S biskupy a zástupci řeholí bude možné se setkat následovně:

  • 4. července, 19.00: modlitba za vlast ve velehradské bazilice
  • 5. července, 10.30: slavnostní koncelebrovaná mše na nádvoří před velehradskou bazilikou; hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Jan Graubner, kazatelem kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský
  • 5. července, 15.00: Řeckokatolická svatá liturgie ve velehradské bazilice; hlavní celebrant a kazatel apoštolský exarcha Ladislav Hučko
  • 5. července, 16.30: mše svatá v Mikulčicích (hradiště); hlavní celebrant a kazatel olomoucký pomocný biskup Antonín Basler
  • 6. července, 18.00: mše svatá ve velehradské bazilice v rámci 123. plenárního zasedání ČBK; hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem plzeňský biskup Tomáš Holub.
  • 7. července, 7.00: mše svatá ve velehradské bazilice v rámci 123. plenárního zasedání ČBK; hlavním celebrantem bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle, kazatelem pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer

V rámci plenárního zasedání ČBK budou biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených mimo jiné hovořit o aktuální situaci v církvi i ve společnosti i ekonomické situaci v diecézích. Budou se věnovat i podnětům z komisí, rad a pracovních skupin v rámci ČBK, přípravám na oslavy 1100 let od zavraždění svaté Ludmily apod. Plenárního zasedání se bude účastnit i apoštolský nuncius v ČR, arcibiskup Charles. D. Balvo.


Po skončení plenárního zasedání bude vydána oficiální tisková zpráva.
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020