Oslavy 950 let Vyšehradské kapituly

Datum publikace26. 6. 2020, 10.45

Oslavy 950 let od založení Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě začaly již připomínkou výročí úmrtí krále Vratislava 14. ledna 2020. Protože přesný rok založení je poněkud mlhavý a jaro letošního roku poznamenala pandemie koronaviru, rozhodla se kapitula slavit toto výročí od ledna 2020 do června 2021.

Foto: Člověk a víra

Během měsíce června a července 2020 bude u příležitosti výročí uspořádán malý hudební festival VARHANNÍ VYŠEHRAD 2020:

Vladimír Roubal - 21. června v 19:00, vstupné 150,-/100,-
Koncert studentů HAMU - 24. června v 19:00, vstup zdarma
Kristýna Kůstková (zpěv), Daniel Klánský (zpěv), Jiřina Dvořáková-Marešová - 28. června v 19:00, vstup 150,-/100,-
Petr Kolař - 5. července v 19:00, vstupné 150,-/100,-

Protože kapitula nese jména sv. Petra a Pavla, jejichž svátek připadá na 29. června, je hlavní slavnost směřována na tento den. Slavnostní program začne již v předvečer v neděli 28. června v 17 hodin modlitbou nešpor v bazilice sv. Petra a Pavla. Na ně naváže koncert v 19 hodin tamtéž.

V pondělí 29. 6. bude bazilika otevřena zdarma od 10 do 17 hodin, bude vystaven barokní relikviář s ostatkem sv. Jana Nepomuckého, kanovníka vyšehradské kapituly. Od 10 do 17 hodin bude přístupná také bazilika sv. Vavřince.

Vrcholem oslav bude poutní mše 29. června 2020 v 18 hodin v bazilice sv. Petra a Pavla, kterou bude celebrovat papežský nuncius Mons. Charles Daniel Balvo.

Součástí oslav je také prezentace nového webu https://www.kkvys.cz, který nabízí i nahlédnutí do nepřístupných koutů kapitulních prostor a umožňuje tak prohlídku vykopávek románské baziliky a kostela sv. Vavřince. Plánované jarní historické a kunsthistorické přednášky musely být vzhledem k pandemii zrušeny, nabídneme je tedy během podzimu. S ohledem na současný stav pandemie odkazujeme na sledování webových stránek, kde bude program postupně upřesňován.

Zdroj: AP

Autor článku: Tereza Myslilová