Oslavy na Velehradě budou poděkováním všem, kdo pomáhali při epidemii

Letošní oslavy na Velehradě ve dnech 4. a 5. července budou ve znamení poděkování všem, kdo pomáhali zvládnout epidemii covid-19 v první linii. Také připomenou 75. výročí osvobození od nacismu.
Publikováno: 30. 6. 2020 11:45

„Kvůli nařízeným opatřením se letošní pouti nebudou moci přímo zúčastnit všichni, kdo by chtěli, a vstup bude povolen jen s předcházející rezervací. Ta je vyhrazena především těm, kdo nejvíc pomáhali v době koronavirové epidemie – zdravotníkům, hasičům, policistům, charitním pracovníkům nebo dobrovolníkům. Se všemi lidmi dobré vůle ale budeme spojeni na dálku: mimo jiné prostřednictvím přímého přenosu a především v modlitbě za všechny, které epidemie postihla i za ty, kdo se zapojili do pomoci. Při poutní bohoslužbě budeme také děkovat – za postupný konec nákazy, za uvolňování všech omezení i za množství dobrých skutků, kterými lidé v čase epidemie pomáhali potřebným,“ zdůrazňuje arcibiskup Graubner, který bude hlavním celebrantem mše svaté. Homilii při ní přednese kardinál Dominik Duka.

„Tento ročník bude mírně netradiční vzhledem k tomu, že kvůli stále platným opatřením musíme určitým způsobem regulovat počet lidí. To je pro nás všechny nepříjemná věc, ale věřím, že to všichni pochopí a že se Dny lidí dobré vůle více přesunou na televizní obrazovky, kde je budou moci sledovat i ti, kdo se osobně nezúčastní,“ říká hejtman Jiří Čunek a dodal. „Věřme tomu, že tento ročník bude posledním s takovýmto omezením a že se tradice Dnů lidí dobré vůle v tom rozsahu, na jaký jsme zvyklí, opět obnoví.“

Večer dnů lidí dobré vůle je první akce, která se koná v souvislosti se státním svátkem České republiky po koronavirové krizi nejen v naší zemi, ale vlastně na celém světě. Informoval o tom tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. „Velehrad má to specifické místo a postavení v celé naší zemi v tom, že ve všech přelomových událostech se právě na Velehrad chodilo prosit a děkovat. I první pouť po osvobození v roce 1945 se konala tady,“ řekl Josef Kořenek s tím, že pořadatelé si chtějí právě tuto skutečnost připomenout. „Bude připravena výstava, která představí kněze z olomoucké arcidiecéze, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Je to celkem 51 osob, z toho třetina zahynula za podporu Židů, o čemž nevěděl ani velvyslanec Izraele. Expozice bude na Velehradě minimálně během celého července,“ dodal Josef Kořenek.

Dalším důležitým bodem programu bude Modlitba za vlast 4. července v bazilice sv. Nanebevzetí Panny Marie a Cyrila a Metoděje. Je připravována ve spolupráci s Armádou ČR a letos se také aktivně zapojí Vojenská duchovní služba. Ve 20.00 pak začne přímý přenos Večera lidí dobré vůle, který má podtitul „Poděkování všem z první linie“. „Máme omezené počty, ale přihlásili se jak příslušníci armády, kteří sloužili na hranicích, tak policisté, kteří pomáhali v uzavřených městech Uničov a Litovel. Zastoupeni budou zdravotníci z Uherskohradišťské nemocnice a z nemocnice v Prostějově, která byla pod velkou tíhou největších uzavřených oblastí Olomouckého kraje. Přijedou medici z Karlovy univerzity, kteří se okamžitě nabídli do první linie, aniž by měli jakékoliv ochranné prostředky,“ sdělil Josef Kořenek.

Hudebním hostitelem večera bude Jiří Pavlica s Hradišťanem a dále vystoupí děti základních uměleckých škol, Miro Žbirka a další. Moderátory koncertu budou tváře České televize: Marcela Augustová a Jiří Václavek. „Lidé se mohli hlásit prostřednictvím registračního formuláře. Kapacita je již naplněna a překvapil nás zájem lidí, protože 50 procent je z poměrně vzdálených krajů České republiky,“ dodal Kořenek. Tradiční setkání vozíčkářů na Velehradě se podle pořadatelů uskuteční s týdenním zpožděním.

Příprava letošního ročníku je specifická i pro samotnou obec Velehrad, která zrušila všechny obvyklé kolotoče a stánkový prodej. „Zaměřujeme se na to, abychom co nejlépe zajistili podmínky pro ty, kdo budou zaregistrováni na koncert i náboženské obřady. Jsme rádi, že se vůbec Dny lidí dobré vůle mohou konat, i když v omezenějším režimu. Velmi nás těší, že pozvání přijaly krojované páry z celé České republiky,“ řekl starosta Velehradu Aleš Mergental.

Ti, kdo se na Velehrad nedostanou, mohou využít nabídky přímých přenosů. Večer lidí dobré vůle i mše svatá budou živě přenášeny Českou televizí a Českým rozhlasem, hlavní mši svatou nabídne divákům také televize Noe.

S využitím informací z www.velehrad.eu a z webu Zlínského kraje

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020