Katolický týdeník: Získávat láskou Kristu národ celý

Do cyrilometodějské tradice jsem jako moravské dítko vplul s naprostou samozřejmostí. Moje rodina si totiž zachovala víru, kterou do naší země přinesli svatí Cyril a Metoděj.
Publikováno: 1. 7. 2020 13:30

Kde se to všechno vzalo, mi došlo na školním výletě v roce 1957, když jsme se zastavili mj. na Velehradě. Poznal jsem místo, kde koření naše víra – stanul jsem v bazilice před bílým mramorovým oltářem, který se mi vepsal do paměti. (...)

V dubnu roku 1985, jsem došel na Velehrad na pouť kněží z celého Československa. Bazilika praskala ve švech a my jsme před tím mramorovým oltářem s velkou chutí zpívali slova cyrilometodějské písně: I když se pyšná nevěra kol vzmáhá, a peklo seje koukol nových zmatků, nebudem dbáti odvěkého vraha, nedáme sobě bráti věčných statků. Víře vždy věrní budou Moravané: Dědictví otců zachovej nám, Pane! Jako sílící ozvěna pak zněl za tři měsíce pískot věřících, když chtěli řečnící komunisté udělat z cyrilometodějské pouti „mírovou slavnost“. Odkaz věrozvěstů je živý, tady vane Duch Boží – uvědomil jsem si tenkrát, když mluvil třeba kardinál Tomášek. Bylo totiž najednou úplné ticho. (...)

Neškatulkovat své bližní

Každý rok při velehradské pouti zpíváme, že svatí Cyril a Metoděj „získali láskou Kristu národ celý“. Neměli bychom to přeslechnout, protože to je velmi důležité i dnes: získat láskou Kristu národ celý. Mít rádi Boha a všechny lidi – a po vzoru věrozvěstů je získat láskou. Neškatulkovat je, ale ukazovat jim vstřícnost, otevřenost, pohodu a přijetí.

Protože na Velehradě žiju a působím jako rektor exercičního domu Stojanov, setkávám se tu se spoustou velmi různých lidí. Sem na Velehrad totiž nevedou jen poutní cesty, nýbrž i turistické trasy a cyklostezky. Zažívám tu hledání. Pokaždé si připomínám, že my všichni jsme v životě na cestě. Každý na určitém stupni poznání. Někdo došel dál a jiný teprve začíná. Nebuďme pyšní – však i my věřící lidé stále hledáme, protože Bůh je pro nás veliké tajemství. Připomínejme si to, protože ten, kdo našel trošku víc, by měl pomáhat tomu, kdo ještě nenašel třeba skoro nic, i když poctivě hledá. Je to způsob a návod, který nalezli v evangeliu a nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Dali nám směr: podle toho žijte a pamatujte, že nejdůležitější je mít se u toho rádi. Když druzí poznávají naši laskavost a otevřenost, teprve tehdy si mohou ve svém srdci něco odnést.

A víte, kdy promlouvá Velehrad nejlépe? Ve všední dny. A doporučuji to zažít. Přijeďte na soukromou pouť někdy v létě. Do tichého místa, kde naleznete prostor k modlitbě, kde najdete čas odevzdat, co prožíváte, osvěžit se a jít v životě dál. Právě to se totiž na Velehradě děje. Vítejte do léta!

Mons. VOJTĚCH ŠÍMA, rektor poutního domu Stojanov na Velehradě

 

Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.

Začala Velká letní soutěž KT !

Opatřete si tištěné vydání KT a zapojte se do tradiční soutěže, kde na vás čeká na tři sta cen za 120 tisíc Kč. Sledujte pozorně každé letní číslo KT, vystřihujte soutěžní kupony a odpovídejte na otázky. Výherci v zářijovém vylosování se mohou těšit mj. na pobyty na zajímavých místech v celé naší zemi.

Téma: Jak se žilo na Velké Moravě?

Svaté soluňské věrozvěsty Cyrila a Metoděje známe z příběhů, vyobrazení i modliteb, až nám mohou připadat jako staří známí.  Co ale víme o lidech Velké Moravy 9. století, kteří byli jejich prvními posluchači a učedníky? 

Rybníkářství podle věrozvěstů  

Nové terénní úpravy v okolí Velehradu odpovídají moderním trendům v ekologii a hospodaření s vodou. Zároveň jsou ale v souladu s nejstaršími tradicemi. Dokládají to archeologické nálezy.

Doma: Letní cesty na kole

Vyrazit na cyklistickou pouť neznamená zdolávat stovky kilometrů.  Buďme skromní ve vzdálenostech - a zůstaňme v České republice.

Žiju příběh Mariánského sloupu

Petr Váňa – ten, který vytesal z kamenů nový Mariánský sloup.  Zdaleka to však není jediné jeho dílo. Vypravili jsme se za ním do jeho ateliéru pod hradem Karlík u Berounky. 

 

Příště: KT vyjde až 14. července! 

Připravujeme: LENOST A WORKOHOLISMUS 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020