Skončilo 123. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se sešli 6. a 7. července na 123. plenárním zasedání ČBK na Velehradě. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených. Po celou dobu byl zasedání biskupů přítomen i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Charles D. Balvo.
Publikováno: 7. 7. 2020 17:30

Biskupové se během jednání věnovali ekonomickým otázkám, investování a hospodaření v diecézích a organizacích, které spadají pod vedení ČBK. Zabývali se oblastí pastorační péče neslyšících v České republice, jejíž cílem je vizuální zpřístupnění mluveného a psaného slova a vychází z principu evangelizace a pastorace jazykem a v jazyce neslyšících.
 
Arcibiskup olomoucký Jan Graubner, předseda ČBK a biskup delegát pro charitu a sociální služby představil aktivity Charity ČR v době koronaviru. Biskupové vyjádřili velké uznání a poděkování všem pracovníkům Charit za jejich práci a nasazení v době pandemie. Věnovali se také podnětům z komisí a pracovních skupin např. pro katolickou výchovu, novou evangelizaci či liturgické komise. Biskupové rozhodli, že vzhledem k uvolňování opatření proti šíření koronaviru je možné se znovu vrátit k liturgické praxi, jaká byla před zavedením omezení. „Omezující opatření je třeba nadále respektovat tam, kde je místní civilní autority vyhlásí z důvodu většího výskytu onemocnění,“ stojí mimo jiné ve sdělení ČBK. (Celý text zde.) 
 
Členové ČBK hovořili také o nadcházejících událostech, konkrétně o setkání předsedů Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se bude konat letos od 25. - 27. září v Praze na Arcibiskupství pražském. Zabývali se i přípravami na návštěvu ČBK ad limina, která proběhne v březnu 2021 ve Vatikánu a na národní pouť na Tetín, která se uskuteční u příležitosti výročí 1100 let od zavraždění svaté Ludmily 18. září 2021.
 
Zástupci konferencí vyšších řeholních představených, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek, informovali o aktivitách, které proběhly v řeholních komunitách k 70. výročí od Akce K. Na připomínku k Akci Ř je naplánována pěší pouť zasvěcených osob ke sv. Zdislavě v Jablonném v Podještědí 27. září.
 
Na jednání ČBK byli pozvání i zástupci Radia Proglas, ředitel Mons. Martin Holík a šéfredaktor Pavel Mikšů a předseda Českého náboženského střediska v Římě P. Roman Czudek, který informoval přítomné o stavu rekonstrukcí a oprav poutního domu Velehrad v Římě a situaci v Papežské koleji Nepomucenum v Římě.
 
 
 
 
 
 

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022