Již tuto neděli se bude konat tradiční Hrádecká pouť

Datum publikace15. 7. 2020, 10.30

Hrádek u Vlašimi nepaří mezi nejznámější poutní místa v České republice. Přesto má co nabídnout. V neděli 19. července se o tom může přesvědčit každý, kdo navštíví tradiční Hrádeckou pouť.

Necelé 4 kilometry od Vlašimi se nachází obec Ctiboř, jejíž součástí je poutní místo Hrádek. Ten se od konce 17. století stával postupně stále vyhledávanějším mariánským poutním místem. Důvodem je gotická soška Madony s Ježíšem z lipového dřeva, známá jako Hrádecká madona, která sem věřící lákala pro svou údajně zázračnou moc: její přímluvě se připisovalo nevysvětlitelné uzdravení jistého duševně nemocného vojáka z druhé poloviny 17. století.

Gotická madona však není na Hrádku jediným legendami opředeným objektem. Pár minut cesty od zdejšího kostela sv. Matouše se v lese nachází Mariánská studánka, u jejíhož „zázračného“ pramene už po staletí věřící čerpají osvěžení. Zdejší kaplička získala svou definitivní podobu začátkem 20. století, kdy ji podle vlastního návrhu přestavěl vlašimský rodák Jindřich Neubauer.

Za prohlídku pak rozhodně stojí i samotný poutní kostel sv. Matouše. Dominuje mu evangelistův obraz od slavného barokního mistra Petra Brandla.

Hrádecká pouť začíná 19. července v 9.00. mší svatou, kterou celebruje P. Roman Maximilián Rylko. Hlavní mše svatá se uskuteční v 11.00. a celebrovat ji bude generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík. Mariánská pobožnost u poutní studánky začne v 15. 30. Letošní Hrádeckou pouť pak uzavře bohoslužba v 16.00., kterou odslouží P. Jerzy Cymanowski.

Text: Jiří Prinz

Autor článku: TS ČBK