Již tuto neděli se bude konat tradiční Hrádecká pouť

Hrádek u Vlašimi nepaří mezi nejznámější poutní místa v České republice. Přesto má co nabídnout. V neděli 19. července se o tom může přesvědčit každý, kdo navštíví tradiční Hrádeckou pouť.
Publikováno: 15. 7. 2020 12:30

Necelé 4 kilometry od Vlašimi se nachází obec Ctiboř, jejíž součástí je poutní místo Hrádek. Ten se od konce 17. století stával postupně stále vyhledávanějším mariánským poutním místem. Důvodem je gotická soška Madony s Ježíšem z lipového dřeva, známá jako Hrádecká madona, která sem věřící lákala pro svou údajně zázračnou moc: její přímluvě se připisovalo nevysvětlitelné uzdravení jistého duševně nemocného vojáka z druhé poloviny 17. století.

Gotická madona však není na Hrádku jediným legendami opředeným objektem. Pár minut cesty od zdejšího kostela sv. Matouše se v lese nachází Mariánská studánka, u jejíhož „zázračného“ pramene už po staletí věřící čerpají osvěžení. Zdejší kaplička získala svou definitivní podobu začátkem 20. století, kdy ji podle vlastního návrhu přestavěl vlašimský rodák Jindřich Neubauer. 

Za prohlídku pak rozhodně stojí i samotný poutní kostel sv. Matouše. Dominuje mu evangelistův obraz od slavného barokního mistra Petra Brandla. 

Hrádecká pouť začíná 19. července v 9.00. mší svatou, kterou celebruje P. Roman Maximilián Rylko. Hlavní mše svatá se uskuteční v 11.00. a celebrovat ji bude generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík. Mariánská pobožnost u poutní studánky začne v 15. 30. Letošní Hrádeckou pouť pak uzavře bohoslužba v 16.00., kterou odslouží P. Jerzy Cymanowski. 


Text: Jiří Prinz  

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020