Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
Publikováno: 15. 7. 2020 18:15

“Jedná se o krásný papežův solidární skutek. Žádáme, aby respirátor předaný prostřednictvím apoštolské nunciatury do nemocnice v Marabá, využívali především domorodí obyvatelé, kteří onemocněli na Covid-19, protože jsou nejpotřebnější," prohlásil pro portál Vatican News biskup diecéze Marabá, Mons. Vital Corbellini. Videozáznam z převzetí daru zveřejnily webové stránky této brazilské diecéze.

Respirátor, jeden ze čtyř, které papež Brazílii věnoval, byl do státu Pará dopraven v neděli a včera byl umístěn v nemocnici, kde je vyhrazeno deset lůžek pro nemocné koronavirem. V současné době jsou dvě obsazená. Podle místních zdravotnických úřadů se obsazenost jednotek intenzivní péče ve dvou regionálních nemocnicích v Marabá pohybuje kolem 91%. 

Do péče o nemocné koronavirem v Brazílii se zapojila rovněž  nemocniční loď, která pod jménem “Papež František” brázdí vody amazonského veletoku, na jehož pobřeží sídlí 700 tisíc obyvatel. Tato plovoucí nemocnice za necelý rok činnosti poskytla 46 tisíc různých zdravotnických služeb v obcích amazonského povodí – od laboratorních a specializovaných vyšetření přes očkování po chirurgické zákroky a zásobování léky. Na její palubě cestuje třiadvacet odborníků zdravotnického sektoru, jejichž koordinátor, bratr Joel Sousa, v rozhovoru pro Radu latinskoamerických biskupských konferencí (Celam), zdůrazňuje: “Tato loď již vykonala řadu zázraků a přinesla zdraví i naději poříčnímu obyvatelstvu. Bylo tedy nasnadě, že se zapojíme do léčby nemocných koronavirem”. Kromě ambulatorní péče se posádka snaží místní obyvatelstvo informovat a poučit o zdrojích, šíření a prevenci nákazy, vysvětluje brazilský řeholník a dodává: “Zaměřujeme se hlavně na léčbu chřipkových příznaků a lehkých případů infekce. Zatímco lékaři vyšetřují, zbylá posádka se věnuje distribuci léků."

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020