Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
Publikováno: 15. 7. 2020 12:45

Milan Šášik se narodil 17.září 1952 ve vesničce Lehota poblíž Nitry. Během teologických studií na CMBF v Bratislavě tajně vstoupil do řehole lazaristů (Congregatio Missionis, založená sv. Vincentem de Paul). Kněžské svěcení přijal 6. června 1976. Působil v několika farnostech – jako kaplan v Leopoldově, Preseľanech a v Stupavě, jako administrátor v Banské Bělé, Antole, Vysoké pri Banské Štiavnici, a také jako farář v Jacovcích. Ačkoliv byl původně římskokatolík, velmi se zajímal o východní ritus a stal se také birituálním knězem (mohl celebrovat i ve východním ritu). V řeholi zastával vícero služeb - byl magistrem noviců, provinciálním asisstentem a ředitelem študentátu.

Po Sametové revoluci studoval na papežském teologickém institutu Teresianum v Římě. Následně od roku 1992 začal pracovat na Apoštolské nunciatuře v Kyjevě na Ukrajine, kde působil šest let. Kromě administrativních prací během víkendů často cestoval mnoho kilometrů, aby vypomáhal v pastoracii tam, kde byl nedostatek kněží. Nejprve působil jako farář v Perečíně na Zakarpatsku.

Papež Jan Pavel II. ho 12. listopadu 2002 jmenoval apoštolským administrátorem ad nutum Sanctae Sedis (tedy dočasného) Mukačevské řeckokatolické eparchie a za titulárního biskupa bononského. Biskupskou konsekraci přijal v Římě na svátek Zjevení Páně, 6. ledna 2003, spolu s Mons. Janem Babjakem, prešovským arcibiskupem, a to z rukou Jana Pavla II. v Bazilice sv. Petra v Římě.

Během následujících let se mu podařilo konsolidovat poměry v mukačevské eparchii, vytvořit fungující vedoucí struktury, založit nové farnosti a vybudovat velký počet chrámů pro řeckokatolické farnosti. Dne 17. března 2010 byl jmenovaný eparchiálním biskupem mukačevským.

Na návštěvě na Velehradě

Na pozvání kardinála Dominika Duky navštívil řeckokatolický biskup a eparcha Mukačevské řeckokatolické eparchie také 110. plenární zasedání ČBK v červenci 2017 na Velehradě. Během své návštěvy informoval české biskupy o složité situaci na Ukrajině (konflikt na východě země, vnitřní přesídlení, inflace, reálně klesající důchody, atp.). A na základě toho se Česká biskupská konference shodla na potřebě finanční pomoci Eparchii, a následně byla v rámci sbírky vybraná částka přes půl milionu korun. 

Mukačevská eparchie

S dějinami Mukačevské eparchie se pojí Užhorodská unie roku 1646, která znamenala znovusjednocení východních křesťanů s Římem a která se rozšířila i na území dnešního východního Slovenska. Mukačevská eparchie byla oficiálně zřízená 17. září 1771. Z Mukačevské eparchie v 19. století vznikly další řeckokatolické eparchie, dnes sídlící v Rumunsku a Maďarsku, mezi nimi i Prešovská (1818). Roku 1775 bylo biskupské sídlo přeložené z Mukačeva do Užhorodu, což bylo potvrzené Svatým stolcem 24. července 1817 a název Mukačevská eparchie se zachoval doposud.

Zdroj: TK KBS

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: Aby finance sloužily životu

„Jdi a oprav můj dům!“ Papež svolal mladé ekonomy, aby se inspirovali příkladem sv. Františka z Assisi.
01.12.2020

Na Velehradě se modlí za uzdravení arcibiskupa Graubnera, každý se může připojit

K modlitbě růžence za ukončení pandemie koronaviru a zvláště za uzdravení arcibiskupa Jana Graubnera, který byl kvůli nemoci covid-19 hospitalizován, se od úterý 1. prosince vždy ve 20.00 scházejí věřící na Velehradě. Přidat se ovšem může kdokoli – v myšlenkách a modlitbě ze svého domova, ale také prostřednictvím živého vysílání na YouTube kanálu Farnost Velehrad.
01.12.2020

Kirche in Not: Miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení

V průměru 309 křesťanů je každý měsíc uvězněno z důvodu své víry v padesáti zemích světa, což znamená zhruba deset denně. Spolu s únosy přispívá tato situace k tomu, že „miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení“, upozorňuje papežská nadace Kirche in Not (Pomoc trpící církvi).
01.12.2020

Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Oficiální Vatikánská delegace odcestovala do sídla Ekumenického patriarchátu v Istanbulu. Pandemie nezastavila tradiční návštěvu zástupců Svatého stolce na svátek titulárního patrona sv. Ondřeje, uctívaného jako zakladatele konstantinopolské církve.
01.12.2020

Nová pravidla pro účast na bohoslužbách od 3. prosince 2020

Podle dnešního (30. 11. 2020) usnesení Vlády ČR bude s účinností od 3. prosince 2020 na bohoslužbách povolen takový počet účastníků, který v daném kostele nepřekročí 30% míst k sezení.
30.11.2020