Oslavte sv. Annu se Santinim

Datum publikace23. 7. 2020, 18.00

V neděli 26. července církev oslaví svátek rodičů Panny Marie - sv. Jáchyma a sv. Anny. Obdivovatelé díla Jana Blažeje Santiniho Aichla mohou tento svátek využít k návštěvě jeho kaple sv. Anny v Panenských Břežanech.

Panenské Břežany jsou veřejnosti známé především díky „katu českého národa“ Reinhardu Heydrichovi, který zde za války pobýval a odkud se také památného 27. května 1942 vydal na svou poslední cestu. Méně známé je, že v Panenských Břežanech žil v době protektorátu i další nacistický zločinec, Karl Hermann Frank. Právě zde, v bezprostředním sousedství zámečku, v němž tehdy žil, stojí od začátku 18. století jeden z nejpůsobivějších barokních skvostů celé arcidiecéze – Santiniho kaple sv. Anny.

Nevelká stavba má paprskovitý půdorys a podle odborníků je již předobrazem jeho nejslavnějšího díla – kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Centrálním bodem kaple je prosklená kupole, která stojí na válcovém nástavci s velikými okny, jež upomínají na Santiniho zálibu v gotice. Světlo, které okny proniká, je hlavním estetickým prvkem interiéru a ten proto není zcela záměrně vyzdoben barevnou výmalbou.

Kaple, která stála přesně 3 895 zlatých (Santiniho honorář činil 180 zlatých), je dnes chráněnou kulturní památkou. K církevním účelům se využívá jen příležitostně. Takovou příležitostí pravidelně bývají i poutní slavnosti ke svátku sv. Anny. Nejinak tomu bude i letos. Pro zájemce tu bude od 9. 15. připravena komentovaná prohlídka, v 10.00. pak začne poutní mše svatá.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Autor článku: Monika Klimentová